Древни мистерии: Статуа на Буда откопана во староегипетско пристаниште

Вереника била пристаништен град на Црвеното Море, чија значајна местоположба многу рано ја увиделе владетелите на македонската династија Птоломеи - во неа се спојувале трговските рути на Египет и Етиопија со Сирија и Индија.

Вереника Триглодитика ја основал Птоломеј II Филаделф во средината од III век п.н.е. и ѝ го дал името Вереника во чест на неговата мајка Вереника I Египетска, додека додавката Триглодитика е според домородното население Триглодити кое живеело во близина. Овој град многу брзо се стекнал со важна улога како пристаниште во кое се спојувале трговските рути. За тоа колку бил значаен говоро и податокот што од него до Коптос во долината на Нил бил изграден пат. Времето на владеењето на Птоломеј II честопати се нарекува и златно време на Птоломејскиот Египет, со оглед на тоа што Египет станал најголема поморска сила на Источниот Медитеран, а неговата престолнина била едно од најзначајните центри на културниот живот во тогашниот свет.

Забележано е дека помеѓу I и II век од новата ера за време на римската управа градот бил една од главните станици за трговија со слонови кои биле користење во војни, како и со егзотична роба како бибер, полускапоцени камења, ткаенина и слонова коска, кои се транспортирале помеѓу Индија, Шри Ланка, Арабија и Горен Египет.

Тим археолози од САД и Полска неколку години работел на истражување на овој локалитет, за во пооследната кампања внатре во комплексот на еден храм да пронајдат статуа виоска 71 сантиметар која го прикажува Буда во стоечка положба.

Околу главата на Буда се забележува ореол кој ја симболизира сончевата светлина, често прикажуван елемент во будистичката иконографија, чија цел била да се долови наводната можност на овој просветител да се „претвори во светлина“, т.е. да емитува зраци светлина додека се наоѓа во нирвана.

Од каде Буда во древен Египет?

Според д-р Мариус Гојазд, материјалот користен за изградба на статуата најверојатно потекнува некаде од околината на Истанбул, а една од можните теории е дека трговците од Индија при своите патувања на локалните мајстори им дале да ја издлабат склуптурата. Потоа ја поставиле во блискиот храм каде се и откриени натписи на јазикот санскрит, покрај оние напишани на коине.

Археолозите исто така откриле две парички чие потекло ги однело до индиското кралство Сатавахана, древна индиска династија. Сатавахана било едно од првите индиски кралства кое произведувало монети со ликови на своите владетели, а двата такви примерока откриени во Вереника потекнуваат од II век од новата ера.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе