Древните Грци идентификувале 8 видови љубов и секоја е важна

Секој од осумте видови љубов што ги идентификувале древните Грци треба да се негува и одржува. Ниту една не е поважна од другите.

1. Ерос - сексуална љубов

Оваа љубов се манифестира преку наклонетост, допир и секс. Таа е страсна и интензивна и буди романтични чувства и сексуалност. Непредвидлива е и оваа љубов е една од најтешките за одржување. Страста може да исчезне со текот на времето и затоа треба секогаш да се одржува.

2. Семејна љубов

Точно е дека ако сакате да создадете врска што ќе трае, треба да го гледате вашиот партнер како дел од вашето семејство. Станува збор за лојалност, сличност и доверба. Овој вид љубов најбавно се гради, но штом се изгради, не може лесно да се раскине.

3. Филија - пријателство

Во современиот свет, пријателството и романтичната љубов често се поврзани. Но, за древните Грци, Филија всушност била ценета повеќе од Ерос. Еднаквоста е многу важна во пријателството.

4. Агапе - Несебична или универзална љубов

Универзална љубов не значи да се сака секоја секунда од денот, без оглед на сѐ. Тоа повеќе значи да сакате некого без корист, односно да сакате без да барате ништо за возврат. Ако поставите услови во љубовта или очекувате резултат, тогаш вашата универзална љубов не постои.

5. Манија - опсесија

Опсесијата може да биде и корисна, и штетна во секоја врска. На пример, ако станете љубоморни кога ќе го видите вашиот партнер како разговара со привлечна личност, тоа може да биде добра работа: ќе ве потсети на силните чувства што ги имате кон таа личност и колку далеку ќе одите за да ја заштитите вашата врска. Важно е да се држи опсесивната љубов под контрола.

6. Прагма - трајна љубов

Градењето трајна љубов значи да му покажете на партнерот љубов и приврзаност без оглед на сѐ. Дали би го сакале вашиот партнер само ако изгледа на одреден начин, се однесува на одреден начин или ако прави работи што сте го замолиле да ги направи? Ако е така, треба да го промените вашиот став или да пронајдете нов партнер.

7. Филаутија - љубов кон себе

Многумина се сакаат себеси и таа љубов е целосно одделена од нивниот романтичен живот. Ако не се сакате себе си, како ќе сакате некој друг? Недостатокот на самољубие е она што создава проблеми во многу врски.

8. Лудус - разиграна љубов

Ова е љубов на младите и претставува возбуда, овозможува чувство на задоволство кога сте заедно. Ова е моментот кога се смеете заедно, кога вашиот партнер прави да се смеете и ве исполнува на тој начин, кога имате чувство со партнерот дека сте две деца што си играат, без правила и ограничувања.

Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Љубов и секс

Хороскопски знаци кои важат за најљубоморни

Read more

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Read more

Пет хороскопски знаци кои најтешко се заљубуваат

Read more

За што размислуваат мажите по сексот?

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои важат за најљубоморни

Читај повеќе

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе