Дрогба и Ето: Африка не е ваша лабораторија

Изјавите на двајца доктори во француската национална телевизија LCI, во која тие предложија тестирање на вакцината BCG во Африка, за да се тестира способноста и лекувањето на коронавирусот, ги налути светски познатите фудбалери со африканско потекло како Дидје Дрогба и Самуел Ето.

Тие започнаа дебата на социјалните мрежи во која го споделија видеото на двајцата лекари Жан Пол Мира и Камил Лохт. Под него, играчите упатија навреди кој медицинските лица, како и кон сите Европејци.

„Ку***ни синови, Африка не е ваше игралиште“, напиша Самуел Ето.

Поранешниот фудбалер на Челси, Демба Ба, исто така, се придружи на разговорот:

„Добредојдовте во западниот свет, каде што белците се сметаат за такви супериорни суштества што расизмот станува банален“.

Дрогба, исто така, не молчеше. 

„Африка не е лабораторија, луѓето таму не се свињи за тестирање. Овие зборови на лекарите се одвратни. Не смееме да го трпиме ова“.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Read more

Фудбал

Мурињо: Тешко е да се гледа како во Германија играат фудбал, а во Англија не

Read more

Мбапе сака да го освои Европското првенство и Лигата на шампиони

Read more

Фудбалски маратон: 32 дена со ред ќе има натпревари во Ла Лига

Read more

Неверојатна трансформација на Горецка по изолацијата

Read more

Спорт

Мурињо: Тешко е да се гледа како во Германија играат фудбал, а во Англија не

Читај повеќе

Мбапе сака да го освои Европското првенство и Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ се враќа во Лас Вегас, во сабота првата борба

Читај повеќе

Фудбалски маратон: 32 дена со ред ќе има натпревари во Ла Лига

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација на Горецка по изолацијата

Читај повеќе

Четворица нови позитивни на COVID-19 во Премиер лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Алиоски полуде по гол на тренинг и ја скрши камерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Фјури: Ќе бидам побогат од Мејведер

Читај повеќе

Мбапе: Ливерпул е како машина

Читај повеќе