Другари направија луксузен станбен комплекс од напуштено училиште

Во 2019 година, тројца другари решиле заедно да купат напуштено средно училиште во Пенсилванија за само 100.000 долари, кое потоа го претворија во станбен комплекс со 31 станови.

Џеси Виг, Адам Колучи и Ден Спанович се нафатиле на овој необичен проект, верувајќи дека можат да направат нешто ново од навидум стара и неупотреблива градба.

„Запознаен сум со училиштето и да бидам многу искрен, не бев сигурен што ќе биде најлогично да се прави со зградата, но за цената морав да го добијам и се надевав дека ќе најдеме добра опција во иднина“, изјави Џеси Виг, кој е и агент за недвижнини.

Три години подоцна, зградата доби нов изглед и има 27 еднособни и четири двособни станови, кои се издаваат за 1.650 долари месечно. Овие модерно изградени апартмани имаат вградена машина за сушење и машина за перење.

Зградата беше напуштена со години и беше потребно време да се изработи планот. Она што некогаш беа училници сега се претворени во станови, а она што беше училишен хол е претворено во заедничка дневна соба. На приземјето е голема спортска сала, која вклучува и половина кошаркарско игралиште и теретана со тегови и велосипеди.

@jessewig Bowtie High. Before/After. #realestate #realtor #realestateinvesting #beforeandafter ♬ Inspiring Emotional Piano - Metrow Ar

Шест месеци откако станбената зграда беше пуштена во употреба, беше целосно изнајмена. Сите добивки и расходи се поделени помеѓу сите тројца партнери. Идејата не застана само на едно напуштено училиште. Откако го препознаа успехот на нивната прва инвестиција, тие купија и друго напуштено училиште во близина во август 2020 година.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Архитектура

Брутализам, брутализам насекаде

Read more

Во Кина постои метро што минува низ станбена зграда

Read more

15 најстари градби во светот што уште постојат

Read more

23 мегапроекти што се градат во 2023 година

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе