DuAxel, ровер кој се трансформира за истражувачките мисии на НАСА

Во склоп на мисијата Artemis, вселенската агенција НАСА разви прототип на DuAxel, модуларен ровер кој по потреба се раздвојува. Едниот дел се однесува како сидро, а другиот дел како истражувачка сонда.

Моментално роверот се тестира во пустината Мохаве во Калифорнија. DuAxel е дизајниран да истражува кратери и различни екстремни терени. Во видеото ќе го видите DuAxel во акција, роверот користи бројни сензори и механики за задачите кои ќе ги врши на најтешко достапните терени на Месечината или на Марс, па и пошироко.

реклама

Наука

Откриена нова жлезда во човечкото тело

Read more

Сонда на НАСА успешно се спушти на астероидот Бену

Read more

Контроверзен експеримент на британските научници за побрз развој на COVID-19 вакцина

Read more

Дали постојат минатото и иднината?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Британската војска претстави нано-дрон од 190 грама што ќе патролира на воено поле

Read more
play_arrow

Астро лекции: Што е Суперземја?

Read more
play_arrow

Погоди ги маскотите со Арсен Венгер

Read more
play_arrow

Базиран на вистинска приказна - погледнете го трејлерот за „All My Life“

Read more
play_arrow

Не си играј со времето: Фејл компилација

Read more
play_arrow

Ја полни батеријата за 19 минути: Xiaomi претстави супербрз полнач

Read more
play_arrow

Добредојдовте во иднината: Поглед во Koenigsegg Gemera

Read more
play_arrow

Пингвински приказни: Борба за живот

Read more
play_arrow

Објавен трејлерот за „The Christmas Chronicles 2“ со Курт Расел и Голди Хоун

Read more
play_arrow

Елон Маск ја откри локацијата на првата база на Марс

Read more
play_arrow

Најдобриот рецепт за палента со печурки

Read more
play_arrow

Како да блокирате некого на TikTok?

Read more