Ducati го претстави својот прв електричен мотоцикл

Мотоциклот достигнува брзина до 275 km/h, а ќе се користи за МотоЕ трки.

Ducati го претстави не само својот прв електричен мотоцикл, туку и клучен дел од сложувалката за трки со мотоцикли во МотоЕ сезоната 2023. Прототипот V21L го има оној класичен изглед на Ducati, но е обвиен во јаглеродни влакна и има електричен мотор од 150 КС со батерија од 18 kWh. Ducati ќе биде ексклузивен снабдувач на сите 18 велосипеди што ќе се користат во ФИН МотоЕ Светскиот куп од 2023 до 2026 година.

Тежи 225 килограми, а батеријата тежи нешто помалку од половина од вкупната тежина. Многу тежок за тркачки мотоцикл (65 килограми потежок од моделот ICE), но сепак е 12 килограми полесен од максималната спецификација на МотоЕ за сезоната 2023. Исто така, 35 килограми е полесен од електричните велосипеди Energica кои моментално се користат во МотоЕ трките.

V21L може да се наполни до 80% за само 45 минути и има доволно опсег за да ги заврши потребните седум круга на клучните ГП патеки. Наводно постигнал брзина до 275 km/h на патеката „Муџело“ во Тоскана.

Remote video URL

Изборот на нов електричен мотоцикл изгледа како коцка, со оглед на тоа што е прв за компанијата, но Ducati тврди дека го искористиле своето големо тркачко искуство за дизајнирање на овој модел. Истовремено, тие ќе ги пренесат научените тркачки лекции на нивните модели за потрошувачи.

„Во моментов, најважните предизвици во оваа област остануваат оние поврзани со големината, тежината, автономијата на батеријата и достапноста на инфраструктурата за полнење“, рече директорот за истражување и развој Винченцо Де Силва во изјавата. „Помагање на внатрешната експертиза на компанијата да расте е од суштинско значење денес, за да бидеме подготвени, кога ќе дојде време, да го пуштиме во производство нашето прво улично електрично Ducati“.

реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Мотори

Прекрасниот скутер на Honda се врати и е електрифициран за XXI век

Read more

Harley-Davidson откри важен датум

Read more

AMB 001 Pro е новиот мотоцикл на Aston Martin

Read more

Ducati го претстави својот прв електричен мотоцикл

Read more
 

Автомобили

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе