ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Џудистката Реџепи во изолација, нема да го носи знамето на отворањето

Проблеми за македонската олимписка репрезентација пред утрешното свечено отворање откако знаменоската Реџепи мораше да биде ставена во изолација.

Имено, Арбреша Реџепи за време на летот од Франкфурт до Токио имала близок контакт со лице кое потоа излегло позитивно на тестирањата за COVID-19 и согласно правилата е ставена во делумна изолација.

Тоа значи дека таа со посебен транспорт може да оди на тренинзи, но нема да може да присуствува на церемонијата на отварањето на Игрите.

Согласно новите правила на ИОК, секоја репрезентација на отворањето треба да има машки и женски знаменосец. Со оглед на развојот на настаните, Реџепи дефинитивно отпаѓа, а МОК не објави дали нејзиното место ќе го преземе каратистката Пуликсенија Јованоска или пливачката Миа Блажевска-Еминова.

Свеченото отворање е утре од 13 часот по македонско време со директен пренос на МРТ1.

Реџепи на олимписките борилишта треба да се појави в недела во категоријата 52 килограма, а истиот ден ќе се одржат и борбите за медал во нејзината категорија.

Тагови
реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Останати спортови

Instagram го блокираше профилот на најбрзата жена во светот

Read more

Одбојкарките на Србија во полуфинале со САД на Олимписките игри

Read more

Американецот остана без злато иако истрча побрзо од стариот светски рекорд

Read more

Холандска атлетичарка чудесно победи откако падна 300 метри пред целта

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Неверојатната физичка трансформација на Алфонсо Дејвис

Читај повеќе

Манчестер Сити го доведе најскапото засилување во историјата на англискиот фудбал

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ериксен првпат на тренинг со Интер по срцевиот удар

Читај повеќе

Која е вистината за Ѓоковиќ и зошто постојано e мета на критики?

Читај повеќе

Instagram го блокираше профилот на најбрзата жена во светот

Читај повеќе

Одбојкарките на Србија во полуфинале со САД на Олимписките игри

Читај повеќе

Американецот остана без злато иако истрча побрзо од стариот светски рекорд

Читај повеќе

Асенсио ѝ донесе финале на Шпанија на олимпискиот турнир во фудбал

Читај повеќе

Интер ја одби понудата на Челси за Лукаку

Читај повеќе