„Dune“ заработи 76 милиони долари на светскиот бокс-офис

Кога станува збор за светскиот бокс-офис во време на пандемија, филмот „Dune“ на режисерот Денис Вилено заработи 76 милиони долари, солидна цифра со оглед на тоа што многу земји низ светот бавно закрепнуваат од пандемијата на COVID-19.

Сепак, буџетот на филмот е 165 милиони долари, што значи се уште не е достигнат посакуваниот профит. Филмот уште не е прикажан во САД, на 22 октомври ќе биде прикажан на HBO Max.

Во главните улоги се појавуваат Тимоти Каламет, Зендаја и Оскар Ајсак. Кон крајот на октомври филмот ќе биде прикажан и во Кина.

Dune изненади во Русија со заработка од 4.9 милиони долари, пишува Variety. Потоа следи Франција со 4.2 милиони долари, додека во Германија заработи 3.4 милиони долари.

Кога се работи за понови пазари, во ОАЕ заработи 1 милион долари, додека во Саудиска Арабија филмот оствари заработка од 969.000 долари.

Dune премиерно беше прикажан на Филмскиот фестивал во Венеција на 3 септември. На меѓунарoдно ниво беше прикажана на 15 септември. Во САД и Канада ќе биде прикажан на 22 октомври.

Remote video URL
Тагови
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Филм & ТВ

Серијата „You“ ја престигна „Squid Game“ и моментално е најгледана на Netflix

Read more

Бокс-офис: Хоророт „Halloween Kills“ директно на врвот

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Најважните животни лекции што ќе ги научите од „Squid Game“

Read more
 

Сцена

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Серијата „You“ ја престигна „Squid Game“ и моментално е најгледана на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

Бокс-офис: Хоророт „Halloween Kills“ директно на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најважните животни лекции што ќе ги научите од „Squid Game“

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа Роберт Патинсон во улогата на Бетмен?

Читај повеќе

Гледањето хорор филмови ги ублажува симптомите на стрес и анксиозност

Читај повеќе
  • filter

16 октомври 2007, загина Тоше Проески

Читај повеќе

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Читај повеќе