БРАЗИЛЕЈРАУ 2020

Дури 151 фудбалер во Бразил е заразен со COVID-19

Новата сезона во бразилскиот шампионат Бразилејрау започна минатиот викенд, иако во таа земја сè уште има огромен број луѓе заразени со коронавирусот.

Од натпреварот Фламенгу - Атлечику Минејру

По натпреварите во недела и понеделник, сите фудбалери беа тестирани и резултатите покажаа дури 151 позитивни случаи, поради што првенството веројатно ќе биде прекинато.

Најтешка е ситуацијата во Коринчјанс, каде се заразени 23 играчи, односно практично целиот прв тим. Гојас има еден заразен помалку, а најмалку позитивни се во Браганчину и Атлечику Минејру кои имаат по еден заразен фудбалер. Атлечику Минејру го одигра својот натпревар викендов.

Гојас, Коринчјанс и неколку други клубови со многу заразени дури и не играа овој викенд и скоро е сигурно дека следното коло, закажано за четврток, нема да се одигра. Засега нема вести за посериозни случаи и повеќето играчи не покажуваат никакви симптоми, односно се асимптоматски. Вкупно 4 натпревари од 1. коло не се одиграа и тоа Палмејрас - Васку да Гама, Коринчјанс - Атлечику Гојаненси, Ботафогу - Баија и Сантус - Браганчину.

Бразил стана втора земја во светот по бројот на случаи на инфекција со коронавирус по САД. Бројот на заразени во таа земја надмина 3 милиони, а повеќе од 100 илајди луѓе досега починаа.

Сезоната во Бразилејрау требаше на почне на 3 мај, но поради пандемијата почна дури сега. Наместо да заврши на 6 декември планирано е да заврши на 24 февруари наредната година.

реклама

Фудбал

Кепа не го одигра последниот натпревар за Челси, тврди Лампард

Read more

Во Струмица ќе никне најмодерниот терен со вештачка трева

Read more

Времеплов: Пред 3 години Вардар го постигна првиот гол во Лига Европа

Read more

Крауч е инпресиониран: Тијаго може да игра и по влечки

Read more

Спорт

Кепа не го одигра последниот натпревар за Челси, тврди Лампард

Читај повеќе

Во Струмица ќе никне најмодерниот терен со вештачка трева

Читај повеќе
  • play_arrow

Времеплов: Пред 3 години Вардар го постигна првиот гол во Лига Европа

Читај повеќе

Крауч е инпресиониран: Тијаго може да игра и по влечки

Читај повеќе

Роналдо: Серија А сега е потешка, со Пирло сме задоволни

Читај повеќе

Варди за голот со пета: На ударот му дадов шмек а ла Кројф

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет клупски легенди кои шокантно се вратиле „дома“

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов историски рекорд на Кристијано Роналдо

Читај повеќе

Еванс по поразот на Ролан Гарос: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Читај повеќе