Дури 65% од Европејците планираат да патуваат во 2021 година

Според истражувањето што го спроведе EasyJet, дури 65% од Европејците планираат да резервираат патувања оваа година, и покрај пандемијата и неизвесностите во врска со сегашните ограничувања на движењето.

Анализата објавена минатата недела покажа дека од вкупниот број на корисници кои веќе резервирале летови за 2021 година (14%), повеќе од половина (56%) планираат да резервираат билети и оваа година, што покажува силна желба кај Европејците да патуваат во текот на 2021 година годин.

„Знаеме дека има заостаната побарувачка – го гледавме тоа секогаш кога ќе имаше олабавувања на рестриктивните мерки, но ова истражување дополнително го потенцира интересот на луѓето да патуваат што е можно побрзо“, изјави извршниот директор на EasyJet, Џон Лундгрен.

Анкетата е спроведена во средината на јануари на 5.000 европски потрошувачи, кога земјите ширум континентот ги спроведуваа или преиспитуваа рестриктивните мерки и беа во рана фаза на кампања за вакцинација, пишува магазинот Travel.

Затоа, се проценува дека намерата за патување, и покрај пандемијата, ќе се зголеми уште повеќе откако мерките ќе се релаксираат и вакцинацијата е во последната фаза.

Од испитаниците кои сè уште не резервирале патување, мнозинството (82%) велат дека чекаат поголема сигурност за укинување на ограничувањата за патување.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Живот

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Пет факти за јапонскиот образовен систем од кои може многу да научиме

Read more

Јахтата Manta ќе ги чисти океаните, а пластиката ќе ја претвора во гориво

Read more

Тајмлапс: Ефектите од климатските промени од 1984 година до денес

Read more
 

Магазин

  • filter

Баљум Баљум и Тетово велоград

Читај повеќе
  • play_arrow

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Најлоши партнери за родените во знакот Бик

Читај повеќе

Пет факти за јапонскиот образовен систем од кои може многу да научиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Јахтата Manta ќе ги чисти океаните, а пластиката ќе ја претвора во гориво

Читај повеќе

Намирници кои се штетни за цревата

Читај повеќе

Зошто треба секој ден да јадете киви?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со портокал и чоколадо

Читај повеќе

Пет митови за слабеење во кои сè уште верувате

Читај повеќе