Дури 7 позитивни во женската фудбалска репрезентација

Големи проблеми за селекторот Кирил Изов пред утрешниот тежок дуел со фаворитот Франција откако на и онака крпениот состав мораше да прави дополнителни измени откако скринингот откри 7 COVID-19 позитивни фудбалерки.

Фото: ФФМ

„Седум фудбалерки од македонската женска репрезентација добија позитивни резултати од првиот скрининг тест на вирусот COVID-19. Без никакви симптоми на COVID-19 во самоизолација се две фудбалерки од Саса и пет фудбалерки од Тиверија“, информира ФФМ.

Поради позитивните случај, селекторот Изов дополнително повика нови фудбалерки да ѝ се приклучат на репрезентацијата.

Новоповикани се:
Сара Коларовска - Скопје 2014
Афродита Салихи - Скопје 2014
Драгана Гегова - Скопје 2014
Елена Петровска - Скопје 2014
Сара Хусеин - Истатов
Ана Милчевска - Истатов

Квалификацискиот натпревар меѓу Македонија и Франција се игра утре на „Тоше Проески“ во Скопје со почеток од 21:00 часот. Директен пренос ќе врши МРТ3.

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Фудбал

Ливерпул дојде до бројката од 10.000 голови

Read more

Зидан: Ова ќе биде тешка година за нас

Read more

Два гола на крајот го спасија Реал од нов неуспех во Лигата на шампионите

Read more

Барселона потврди, Бартомеу ја напушта претседателската функција во клубот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Ливерпул дојде до бројката од 10.000 голови

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Ова ќе биде тешка година за нас

Читај повеќе
  • play_arrow

Два гола на крајот го спасија Реал од нов неуспех во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Барселона потврди, Бартомеу ја напушта претседателската функција во клубот

Читај повеќе

Пелистер тесно поразен во првото коло на Европската лига

Читај повеќе

Претседателот на ФИФА позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Официјално: Одложен натпреварот со ПСЖ поради двајца позитивни во Вардар

Читај повеќе

Мурињо: Во Тотенхем нема место за примадони

Читај повеќе

Ракометарите на Вардар не отпатуваа за Париз

Читај повеќе