Дутерте: Ќе волонтирам за тестирање на руската вакцина

Б.С.Б.
/ 13.08.2020 / 11:22

Претседателот на Филипини, Родриго Дутерте изјави дека ќе волонтира за тестирање на новата руска вакцина против COVID-19, бидејќи има доверба.

Русија во вторникот стана првата земја во светот која одобри вакцина против коронавирусот, иако финалната фаза на клиничко тестирање сè уште не направена.

Русија се понуди на Филипини за снабдување и за производство на вакцината во оваа земја. Оваа азиска земја има огромен број случаи на заразени.

„Ќе му кажам на претседателот Путин дека имам огромна доверба во студиите во борбата против COVI19 и верувам дека вакцината што ја произведоа е добра за човештвото“, изјави Дутерте во понеделникот, пренесе Reuters.

Глобалната трка за развој на вакцина предизвика загриженост дека би можело да дојде до загрозување на безбедноста доколку се покаже неуспех со руската вакцина. За да ја смири загриженоста на јавноста, Дутерте се понуди да волонтира.

„Јас би можел да бидам првиот на кој ќе експериментирате“, изјави тој.

На Филипини се регистрирани над 150.000 заразени случаи и 2.449 смртни случаи.

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Read more

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Read more

Свет

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Read more

Ким се извини за убиството на јужнокорејскиот службеник

Read more

Додека закрепнуваше во Берлин, во Русија сè му запленија

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Руските банки рекордно вложуваат во злато

Читај повеќе

МНТ ги рефундира билетите за откажаните претстави поради пандемијата

Читај повеќе

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Читај повеќе

УХМР: Од утре локални поројни дождови

Читај повеќе
  • play_arrow

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Читај повеќе

Глоба од 50.000 евра за САСА по истекот на јаловиштето

Читај повеќе

Заев: Пописот ќе се спроведе во април 2021 година

Читај повеќе

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Читај повеќе

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Читај повеќе