Дутерте: Претседателската работа не е за жени

Б.С.Б.
/ 16.01.2021 / 12:17

Филипинскиот лидер Родриго Дутерте изјави дека претседателската работа не е за жени поради нивните емоционални разлики со мажите, па ја отфрли шпекулацијата дека ќерката ќе го наследи идната година, пренесе CNN.

„Мојата ќерка нема да се кандидира. Ѝ реков да не се кандидира бидејќи жал ми е да минува низ тоа што јас минувам. Оваа работа не е за жени, емоционалниот распоред кај мажите и жените целосно се разликува“, објасни Дутарте.

75-годишниот претседател е озогласен поради неговите изјави кои најчесто се навредливи и сексистички, но од неговиот кабинет велат дека всушност станува збор за безопасни шеги.

Тој и понатаму е популарен меѓу женските гласачи на Филипини. Неговата ќерка, 42-годишната Сара Дутерте-Карпиo, која го наследи на местото градоначалник на Давао, се најде на првото место на неодамнешната анкета која побара од јавноста да одбере идеален кандидат од листата можни претседателски кандидати за изборите во 2022 година.

Филипини досега имале две претседателки на државата, Глорија Макапогал Арохо и Корасон Акуино.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Свет

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Read more

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Read more

Навални префрлен во затворска колонија надвор од Москва

Read more

Кралицата Елизабета ги повика Британците да се вакцинираат

Read more
 

Вести

Во Хрватска потврдени два случаи на јужноафриканскиот сој

Читај повеќе

Следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини, најави Филипче

Читај повеќе

Од утре пониски температури од 7 до 10 степени

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Визбегово, повредени четири лица

Читај повеќе

Од понеделник почнува првата фаза на пописот

Читај повеќе

Мицкоски позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Претрес во Битола, запленет амфетамин, приведено едно лице

Читај повеќе
  • play_arrow

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Читај повеќе