Хорор емитуван во живо на Facebook

Два авиона директно се судрија над писта во Рино, двајцата пилоти загинаа

Макфакс
/ 18.09.2023 / 10:13

Двајца пилоти загинаа откако нивните авиони се судрија при слетување на воздушната трка на националното првенство во аеродромот Рино Стед во Невада.

Ник Мејси и Крис Рашинг беа познати како „вешти пилоти и златни шампиони во класата Т-6“.

Според официјалниот распоред, трката за златото започна во 13:45 часот, а требаше да заврши во 14:15 часот, кога двајцата пилоти се судрија на крајот од трката.

Мејси наводно полетал од Тулелејк, Калифорнија, додека Рашинг полетал од Ван Најс, Калифорнија. Рашинг победи во трката претходно и беше бранител на титулата.

Други повредени нема, а причината за инцидентот се истражува.

„Безбедноста е најважната грижа и ние работиме во текот на целата година за да го организираме најбезбедниот можен настан“, се вели во соопштението на здружението Рино Ер Рејсинг.

Здружението додаде дека донело одлука за откажување на преостанатите трки по фаталната несреќа и дека работи на воспоставување контакт со семејствата на пилотите.

РАРА емитуваше во живо цел ден, но снимката од страшната несреќа беше отстранета од страницата на Facebook.

Remote video URL
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Свет

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Синот на Пригожин се обидува да го преземе Вагнер

Read more

Новоизбраниот премиер Фицо: Словачка има поголеми проблеми од Украина

Read more

Моравјецки: Не заборавајте го ова, господине Зеленски

Read more
 

Вести

Топло со свежи утра до среда, од четврток дожд

Читај повеќе

Приведени шест албански државјани во Тетовско

Читај повеќе

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Читај повеќе

Муцунски: Со интонирање на македонската химна, секој понеделник ќе започнува наставата во училиштата во Аеродром

Читај повеќе

Половина сендвич за студентите, за министрите над 2.000 евра плата, реагира ДД

Читај повеќе

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Читај повеќе

Пронајдена граната од Првата светска војна на патот за битолското село Бистрица

Читај повеќе

Распишан конкурсот за поетската награда „Даница Ручигај“

Читај повеќе

Бензинот поевтинува, дизелот поскапува - нови цени на горивата

Читај повеќе