Два воза на смртта се судрија во Леголанд во Германија, повредени 34 лица

При судир на два воза на смртта кај Леголанд во Германија повредени се 34 лица, од кои двајца со тешки телесни повреди.

Несреќата се случила кога воз на смртта кај Леголанд во Гинзбург ненадејно закочил и друг удрил во него. Посетителите кои биле во возовите се здобиле со модринки и расекотини, а две лица се тешко повредени, пишува Daily Mail.

Во областа пристигнаа три спасувачки хеликоптери и противпожарна и спасувачка служба. Сè уште не е познато како дошло до судирот.

Портпаролката на Леголaнд изјави дека сите луѓе од едниот воз се извлечени, додека од другиот сè уште се евакуираат. Таа додаде дека паркот засега ќе остане отворен.

„Им се извинуваме на гостите за непријатностите и би сакале да им се заблагодариме за трпението“, рекоа од Леголанд.

реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Свет

Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Read more

Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Read more

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Read more

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Read more
 

Вести

Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Читај повеќе

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Читај повеќе

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје

Читај повеќе

Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Читај повеќе

Доларот зајакна десетта недела по ред – ова не се случило 10 години

Читај повеќе

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Читај повеќе

Попладне нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

Читај повеќе

Дете со мотор во Струга прегази девојче на улица

Читај повеќе