Дваесет наслови во првата селекција за наградата „Роман на годината“

Скопје, 17 февруари 2020 (МИА) – Дваесет наслови од 38 пријавени ја поминаа првата селекција за наградата „Роман на годината“ што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“.

Како што соопшти Фондацијата, трката за наградата ја продолжуваат:

1. „Молчи со отворена уста“, Снежана Младеновска-Анѓелков, „Или -Или“

2. „Александар и Клеофила“, Паскал Гилевски, „Панили“

3. „Под друга капа“, Владо Јаневски, „Магор“

4. „Црна шума“ , Симеон Јанков, „Ми-Ан“

5. „Како станав Амадеус“, Трајче Кацаров, „Силсонс“

6. „Правта на библиотеките“, Митко Маџунков, „Три“

7. „Мрежата на Мамли“, Блаже Миневски, „Матица македонска“

8. „Пагански времиња“, Драги Михајловски, „Просветно дело“

9. „Песот со тажен поглед“, Оливера Николова, „Матица македонска“

10. „Сивиот плоштад“ – Сашо Огненовски, ПНВ Публикации

11. „Мемоари на задоцнетиот романтичар“, Божин Павловски, „Матица македонска“

12. „Краста на душата“, Владимир Плавевски, „Магор“

13. „Вилино“, Винка Саздова, „Три“

14. „Последните денови на Ханс“, Михајло Свидерски, „Или -Или“

15. „Цариградски емигрант“, Луан Старова, „Три“

16. „Години од слама“, Братислав Ташковски, „Панили“

17. „Аб’т“, Оливера Ќорвезироска, „Или -Или“

18. „Вергина“, Јана Узунова, „Или -Или“

19. „Ура, Арал!“, Тања Урошевиќ, „Темплум“

20. „Приказни за госпоѓица Сит“, Билјана С.Црвенковска, „Чудна шума“

За најдобар роман објавен во 2019 година одлучува жири во состав: Николина Андова-Шопова (претседател), Милован Стефановски, Весна Мојсова-Чепишевска, Славе Ѓорѓо Димовски и Катерина Богоева.

Жирито, кое ќе направи повеќе селекции до соопштувањето на наградата, на состанок ја констатирало изедначеноста на квалитетот на пристигнатите романи и разновидноста на тематските и стилските определби на авторите. Според пропозициите, жирито треба да го соопшти името на лауреатот најдоцна до 15 март, а наградата ќе биде врачена во првата половина од април.

Наградата годинава се доделува по 21-ви пат и е под генерално покровителство на „Комерцијална банка“ АД Скопје. Се состои од оригинална статуетка, плакета и паричен износ од 150.000 денари.

Наградата „Роман на годината“ ја востанови и ја доделуваше „Утрински весник“, сѐ до неговото згаснување во 2017 година, кога наградата ја презеде Фондацијата „Славко Јаневски“. 

реклама

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Култура

Поезија од Митко Гогов објавена во Германија и Хрватска

Read more

Почина Атанас Ковачевски, портпарол на ЕВН и поранешен новинар

Read more

Водичот „Византиското наследство на Скопје“ излезе на англиски јазик

Read more

Договорот од Преспа треба да е инспирација за многу иницијативи

Read more

Вести

Русија ја продолжи забраната за меѓународни летови до 1 август

Читај повеќе

Угостителските објекти кои организираат свадби, прослави и настани очекуваат одлука за почеток со работа

Читај повеќе

Вториот тест на Милошоски негативен на COVID-19

Читај повеќе

Најголем пораст на новозаразени од COVID-19 во САД, повеќе од 50.000

Читај повеќе

Трамп: Сè повеќе и повеќе сум лут на Кина

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести утре ќе расправа за граничниот режим со Србија и Косово

Читај повеќе

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Читај повеќе

Резултатите од референдумот за Кремљ претставуваат триумф

Читај повеќе

СЗО: Пандемијата се влошува, а не слабее

Читај повеќе