Дваесетти ноември – Светски ден на детето

Генералното собрание на Обединети нации во 1954 година го прогласи 20 ноември за Светски ден на детето, со цел да го сврти вниманието на јавноста кон обврските на општеството кон децата, како и на проблемите со кои се соочуваат децата.

Денот се одбележува за да се заштитат и унапредат правата на децата.

И покрај големиот напредок што е реализиран за децата од усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето во 1989 година, правата на милиони деца ширум светот се кршат секој ден, а децата се соочуваат со големи предизвици.

Речиси 50 милиони деца се раселени, 250 милиони живеат во земји кои се погодени од судири, а милиони деца живеат во екстремна сиромаштија.

Покрај сиромаштијата, голем проблем за децата е неадекватната исхрана, немаaт пристап до образование и социјализација, како и вакцинација.

Децата исто така во голем број случаи се изложени на насилство во домот и во општеството.

Детските права се утврдени со Конвенција за правата на децата, усвоена во 1989 година. Конвенцијата е ратификувана од 193 држави, а основни принципи се право на живот, опстанок и развој, најдобрите интереси на детето, право на партиципација, како и правото на недискриминација.

Од 1990 година Светскиот ден на детето се одбележува и годишнината од датумот кога ГС на ОН ја усвои Декларацијата и Конвенцијата за детските права.

Годинава се одбележува 30-годишнината од Конвенцијата за правата на детето.

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

20-годишно момче загина во несреќа на Галичица

Read more

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

Read more

Живот

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Read more

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Одложен традиционалниот карневал во Рио де Жанеиро

Read more

Магазин

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1.8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе

Дали сме на Марс? Бизарен дизајн за заштита од коронавирус

Читај повеќе