Двајца исчезнати, илјадници луѓе треба да се евакуираат поради силниот дожд што ја зафати Јапонија

МИА/КАЈГАНА
/ 14.07.2020 / 08:45

Две лица се водат како исчезнати, а на илјадници им е наредено да се евакуираат откако поројни дождови денеска ја зафатија западна Јапонија.

Спасувачите трагаат по две лица откако свлечиште предизвикано од пороен дожд утрово ја затрупало нивната куќа во градот Хигаши Хирошима, јавија локалните медиуми.

Илјадници жители во градот Мисато и градот Готсу добија наредба да ги напуштат своите домови, откако силниот дожд предизвика излевање на реката Гоно, јавуваат локалните медиуми.

Јапонската метеоролошка агенција за денеска најави огромни количини дожд на централна и западна Јапонија, и предупреди на поплави, свлечишта, надојдени реки и силен ветер.

Претходно овој месец, поројните дождови предизвикаа лизгање на земјиште и поплави на јужниот остров Кјушу и другите делови на Јапонија, при што загинаа 72 лица, а 13 се водат како исчезнати.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Read more

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Read more

Поплавите во Северна Кореја можеби ги оштетиле нуклеарните постројки

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе