Двапати вакцинираните имаат помала веројатност да имаат долг ковид по инфекција со омикрон

Ризикот од развој на долг ковид по инфекција со варијантата омикрон е помалку веројатен отколку по делта инфекција кај луѓето кои примиле две дози од вакцината, според британската студија спроведена меѓу луѓе кои страдаат од вообичаени симптоми на замор, отежнато дишење и тешкотии со концентрирање.

Податоците покажуваат дека шансите за развој на долг ковид четири до осум недели по почетокот на болеста кај двапати вакцинирани возрасни лица инфицирани со сојот омикрон BA.1 биле за 50 проценти помали отколку кај оние со варијантата делта.

Експерименталната статистика, објавена во мај, исто така, укажува дека нема докази за разлика во ризикот од развој на долга ковид-инфекција помеѓу првите делта инфекции во споредба со варијантите на омикрон BA.1 и BA.2 кај тројно вакцинирани возрасни лица.

Но, британското национално биро за статистика (ONS) објави дека шансите за пријавување долги симптоми на ковид четири до осум недели по првата инфекција кај тројца вакцинирани возрасни биле 22 проценти повисоки во случај на инфекција со омикрон BA.2 во споредба со сојот BA.1 .

„Социо-демографски прилагодената преваленца на долговечни ковидови кај двојно вакцинирани возрасни учесници во студијата, кои самите пријавиле симптоми четири до осум недели по првата делта-компатибилна инфекција со коронавирус (COVID-19), била 15,9 проценти, а во случајот на инфекции компатибилни со омикронската варијанта BA.1, изнесуваше 8,7 проценти“, соопшти ONS.

„Меѓу тројно вакцинирани возрасни лица, немаше статистички доказ за разлика во преваленцата на долги ковидови пријавена од самите субјекти кога се занимаваат со делта-компатибилни инфекции и оние компатибилни со омикрон BA.1 или омикрон BA.2. Сепак, кај тројно вакцинирани возрасни лица, беше откриено дека преваленцата на долгиот ковид е повисока во случај на инфекции компатибилни со BА.2 омикрон (9,3 проценти) отколку кај инфекции компатибилни со BА.1 омикрон (7,8 проценти)“, соопшти ONS.

Долгиот ковид, кој самите го пријавиле пациентите, се дефинира како збир на симптоми кои траат повеќе од четири недели по првото сомневање за инфекција со коронавирус, што не може да се објасни со ништо друго.

Одделни податоци на ONS, објавени во исто време, сугерираат дека околу 1,8 милиони жители на ОК најверојатно ќе доживеале долгорочни симптоми на ковид помеѓу четири недели и 3 април, што е околу 2,8 проценти од населението.

Тоа е за 6 отсто повеќе од 1,7 милиони луѓе еден месец порано, и вклучува 791.000 луѓе кои се заразиле со COVID-19 или се сомневале на вирусна инфекција пред најмалку една година, што е најголем број досега.

ONS објави дека преваленцата на долгорочен ковид кај луѓето кои самите пријавиле симптоми е највисока кај оние на возраст од 35 до 49 години, повисока кај жените, луѓето кои живеат во посиромашните области, луѓето вработени во социјалната заштита, образованието и здравствената заштита, грижата и меѓу оние со коморбидитети.

Податоците на ONS се засноваат на податоци за долг ковид чии симптоми ги пријавиле самите учесници во истражувањето, а биле собрани до 3 април.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Здравје

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе