Две грешки што ги правиме на појадок предизвикуваат дебелеење, воспаление и надуеност

Појадокот често се смета за најважен оброк во денот, тој му овозможува на метаболизмот да започне и му ја дава на телото потребната енергија за денот што следи.

Сепак, одредени одлуки кои ги носиме за време на појадокот може да имаат негативни последици врз нас и да предизвикаат воспаленија, надуеност, па дури и зголемување на телесната тежина доколку постојано се повторуваат.

Личниот тренер и диететичар Џес Федер и личниот тренер Ендрју Вајт открија за She Finds кои се најчестите грешки кои многу луѓе ги прават за време на појадокот.

Јадете премногу шеќер за појадок

Јадењето премногу шеќер за појадок може да има негативни ефекти врз здравјето на дигестивниот систем и целите за менаџирање на тежината. Кога го започнуваме денот со слатка храна за појадок, како колачи, засладени житарки или јогурт со вкус, се подготвуваме за скок на нивото на шеќер во крвта, проследено со нагло опаѓање, пренесува She Finds.

Федер истакнува дека консумирањето житарки со висока содржина на шеќер може да доведе до маснотии на стомакот, надуеност и проблеми со дебелото црево.

„Високата содржина на шеќер може да предизвика воспаление и да ги наруши цревните бактерии“.

Со неа се согласи и Вајт, кој истакна како треба да изгледа идеалниот појадок.

„Здрав појадок вклучува протеини, здрави масти и влакна. Размислете за опции како овесна каша прелиена со јаткасти плодови и семки, или јајца во комбинација со тост од цело зрно и авокадо“, препорачува Вајт.

Пребрзо појадувате или избирате опции како брза храна

Многу луѓе ја прават оваа втора грешка без воопшто да ја сфатат. Кога наутро сме зафатени со подготовка за работа, состаноци или обврски, честопати ги јадеме нашите оброци брзо без внимателно да џвакаме.

Вајт тврди дека џвакањето е „суштинско“ за правилно варење и додава дека пребрзото јадење може да доведе до голтање воздух, што придонесува за надуеност. Освен тоа, може да ве спречи целосно да ја разградите храната, предизвикувајќи непријатност во цревата и намалена апсорпција на хранливи материи.

Кога се брза, многу луѓе се одлучуваат за класичен и едноставен избор за појадок како гранола барови, засладен јогурт и колачи, од кои сите се богати со шеќер. Редовното консумирање на таков појадок може да придонесе за зголемување на телесната тежина и недостаток на хранливи опции за појадок, пренесува She Finds.

Тагови
реклама

Здравје

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Read more

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Read more

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Read more

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе