Две лица осомничени за грабнување, ОЈО Скопје предлага мерка притвор

Основното јавно обвинителство Скопје донело наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека извршиле дејствија на кривично дело „грабнување“.

-Тие на 3 март заедно учествувале во дејствија на грабнување на едно лице во Кисела Вода. Осомничените, на возраст од 30 и 25 години, претходно по предлог на Обвинителството, а со решение на Судот беа задржани во краткотраен притвор во траење од два пати по 48 часа со цел обезбедување докази, информираат од Јавното обвинителство.

Од ЈО посочуваат дека постојат околности што укажуваат на опасност од бегство, особени околности кои го оправдуваат стравот дека осомничените ќе се обидат да ги скријат или уништат трагите на кривичното дело, ќе влијаат врз сведоците или ќе го повторат делото, јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје сега доставил предлог за определување мерка притвор за двајцата осомничени.​

реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Надзорните камери на трговскиот во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Read more

Која храна треба да ја јадеме често за природно зајакнување на имунитетот?

Read more

Зелката е новата суперхрана на годината

Read more

Хроника

Автомобил падна во Крива Река, загинаа возачот и сопатничката од Марино

Read more

Еден убиен, двајца повредени во пукање на Пластичарска

Read more

17-годишник пукал од неговото кон друго возило

Read more

Кучиња скитници искасаа три лица во Скопје

Read more
 

Вести

Од полноќ поевтинува бензинот, поскапува дизелот

Читај повеќе

Империи вон контрола: Кој ги надгледува женевските фондации кои даваат милиони?

Читај повеќе

Автомобил падна во Крива Река, загинаа возачот и сопатничката од Марино

Читај повеќе

Авионот кај Загреб се урнал 20 минути по полетувањето

Читај повеќе

Косово стана придружна членка на Парламентарното собрание на НАТО, само Унгарија гласаше против

Читај повеќе
  • play_arrow

Торнада опустошија неколку делови на САД, десетина мртви

Читај повеќе
  • filter

Минатата недела санкционирани 180 непрописно паркирани возила на територијата на Општина Центар

Читај повеќе

Левицата со апел до земјоделците да пријават неправилности

Читај повеќе

Повеќе од 600 лица исчезнаа по лизгање на земјиште во Папуа Нова Гвинеја

Читај повеќе