Две навики после јадење што предизвикуваат лошо здравје на цревата и дебелеење

Некои навики кои ги имаме додека јадеме може да имаат негативно влијание врз нас, без воопшто да сме свесни за тоа.

Често имаме навики кои не се добри, но сепак не се откажуваме од нив. Како и во сè, правиме одредени грешки и додека јадеме.

Првиот чекор кон подобрување е да се забележи и да стане свесен за проблемот. Ако сме свесни за грешките што ги правиме, не сме секогаш подготвени да се откажеме од нив.

Здравите навики се сè почеста тема денес, а она што можеме да го направиме на почетокот е да ги елиминираме лошите работи што ги правиме за време на оброците.

Една од најчестите грешки што повеќето луѓе ја прават е вежбањето веднаш после јадење, што според експертите може да го наруши дигестивниот процес. Тоа е затоа што нашето тело го насочува протокот на крв кон мускулите што ги користиме за време на овие физички активности, одземајќи ја од органите за варење. Ова пренасочување на протокот на крв потенцијално може да доведе до непријатност во стомакот, грчеви и забавено варење.

Голема грешка е и да пиете многу вода на средина или веднаш после јадење. Одржувањето на соодветна хидратација несомнено е клучно за целокупното здравје, но уште поважно е да се воспостави рамнотежа кога станува збор за потрошувачката на вода за време или веднаш по оброкот. Диететичарите предупредуваат дека пиењето прекумерни количини на вода веднаш по јадење потенцијално може да има негативни ефекти врз процесот на варење со разредување на желудочната киселина, која игра клучна улога во разградувањето на храната.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Здравје

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Read more

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Read more

Се шири нова варијанта на корона: 5 симптоми по кои ќе ја познаете Pirola

Read more

Ја зголемуваат енергијата: Намирници што ќе ви помогнат при чувство на замор

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе