Две неочекувани грешки при готвење придонесуваат за дебелеење

Ф.З.
/ 08.07.2024 / 16:26

Готвењето дома може да биде фантастичен начин да контролирате што јадете и да одржувате здрава исхрана. Сепак, дури и со најдобри намери, одредени грешки при готвењето може да ги саботираат вашите напори за слабеење и да доведат до неочекувано зголемување на телесната тежина.

Од користење премногу масло до преценување на големината на порциите, овие вообичаени грешки можат да додадат скриени калории и нездрави масти во вашите оброци.

Лиз Ричардс, регистрирана нутриционистка, откри две неочекувани грешки кои можеби ги правите додека готвите, а кои доведуваат до зголемување на телесната тежина.

Екстра девствено масло измешано со рафинирани масла

Екстра девственото маслиново масло содржи претежно мононезаситени масти, кои се корисни за здравјето на срцето. Сепак, рафинираните масла често содржат повисоки нивоа на помалку здрави масти, како што се омега-6 полинезаситените масти. Нерамнотежата на овие масни киселини може да доведе до зголемено воспаление, што потенцијално придонесува за зголемување на телесната тежина со текот на времето.

„Екстра девственото маслиново масло е едно од најкористените масла на планетата, но важно е да се осигурате дека не се меша со рафинирани масла, како што е случајот со многу брендови“, вели таа.

Маслиновото масло може да се користи за секоја храна и е идеално за пржење на зеленчук и храна што сакате да ја чувате на полесна страна која не бара висока температура или долго готвење. Некои производители ги намалуваат трошоците и квалитетот со додавање на рафинирано масло во нивните формулации.

Готвење со масло од канола

Маслото од канола, како и другите масла за готвење, е висококалорично. Консумирањето премногу масло, вклучително и маслото од канола, без чувство на ситост може да доведе до зголемување на телесната тежина, освен ако не го балансирате со вкупниот внес на енергија.

„Некои масла се создадени на таков начин што придонесуваат за нивните негативни здравствени ефекти“, вели таа.

Иако е популарно масло за јадење и се смета дека е здраво, сепак е „сосема спротивно“.

„Се смета за здраво затоа што маслото од канола се произведува со користење на омега-3 масти, но овие масти се кревки и денатурирани при обработка на висока топлина“, советува таа.

реклама

Фит

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Зелено смути ги топи масните наслаги од стомакот

Read more

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе