Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Двојно е поголема веројатноста пешакот да биде удрен од електричен или хибриден автомобил отколку да заврши под тркалата или на хаубата на автомобил со мотори SUS.

Ова се резултатите од истражувањето за стапките на жртви од сообраќајни несреќи во Велика Британија, објавени во Journal of Epidemiology & Community Health.

Ризикот секако е поголем во градските средини, а сообраќајните повреди се водечка причина за смрт кај децата и младите, додека секоја четврта жртва на сообраќајни незгоди е пешак.

Истражувачите од Лондонската школа за хигиена и тропска медицина (LSHTM) ги споредиле разликите во стапките на повреди на пешаците за секои 160 милиони поминати километри во ОК помеѓу електрични/хибридни и автомобили со фосилни горива, користејќи податоци за безбедноста на патиштата (STATS19).

Годишната километража беше проценета од податоците на Националното истражување за патувања (NTS) и беа анализирани вкупно 51 милијарда километри поминати со електрични/хибридни возила и речиси пет милијарди милји возени со возила на бензин/дизел.

Како што се очекуваше, поголемиот дел од сообраќајните несреќи се случија во урбани средини, а предничат електричните или хибридните возила; од друга страна, во руралните средини во сообраќајни несреќи учествувале двојно повеќе возила на бензин или дизел.

Врз основа на овие податоци, истражувачите пресметале дека помеѓу 2013 и 2017 година, просечната годишна стапка на смртност кај пешаците на 160 милиони поминати километри била 5,16 за електрични и хибридни возила и 2,40 за возила на бензин и дизел.

Ова укажува дека судирите со пешаците биле во просек двојно поверојатно за електричните и хибридните возила отколку за возилата на бензин и дизел, и три пати поверојатно во урбаните отколку во руралните области, велат истражувачите.

„Едно веродостојно објаснување за нашите резултати е дека нивоата на бучава од околината се разликуваат помеѓу урбаните и руралните области, што предизвикува електричните возила да бидат помалку звучни за пешаците во урбаните области“, сугерираат истражувачите.

реклама

Авто новости

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Read more

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Read more

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Read more

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Read more
 

Автомобили

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нова ера за Porsche: 911 стана хибрид

Читај повеќе