Свет

Џонсон: Брегзит во октомври, со или без договор

25. јуни 2019 - 8:43 | МИА
Лондон, 25 јуни 2019 (МИА) – Поранешниот британски министер за надворешни работи, Борис Џонсон, кој се смета за фаворит во трката за наследник на премиерката Тереза Меј, вети дека Велика Британија ќе излезе од ЕУ на 31 октомври со или без договор со Унијата.

-Моето ветување е да ја напуштиме ЕУ на Ноќта на вештерките, 31 октомври, вели Џонсон.

Борис Џонсон и актуелниот министер за надворешни работи, Џереми Хант, ќе се борат за функцијата премиер и лидер на Конзервативна партија, бидејќи освоија најмногу гласови на партиската трка за лидер.

Конзервативците избираат нов лидер откако Тереза Меј поднесе оставка откако не успеа да го спроведе Брегзит. 

Коментирај