Авто новости

E-Seed GT: Пристигна Црвениот змеј

18. април 2019 - 9:54 | Б.С.Б.

На автомобилскиот саем во Шангај, кинескиот произведувач BYD ја претстави електричната верзија E-Seed GT, која има преден дел што наликува на лице на змеј и заден прозорец налик на змејовски рбет.

Телото на автомобилот е дизајнирано со четири реза во облик на змејовска канџа за да се намали отпорот. Суперавтомобилот е дизајниран од Волфганг Егер, поранешен главен дизајнер на Audi.

E Seed забрзува од 0 до 100 километри на час за само 2,9 секунди.

Коментирај