Еден ден без интернет во светот би чинел десетици милијарди долари

Интернетот стана толку составен дел од нашето секојдневие што често не ни помислуваме колку се потпираме на него.

Но, доколку интернетот глобално исчезне дури и за само еден ден, економското влијание би било огромно. Таквото нарушување на онлајн услугите би создало големи нарушувања во многу сектори.

Според податоците презентирани од тимот на Atlas VPN, еден ден без интернет во светот би чинел 43 милијарди долари. Соединетите Американски Држави и Кина заедно сочинуваат речиси половина од сумата, акумулирајќи 21 милијарда долари.

Податоците се базираат на алатката за исклучување на трошоците на NetBlocks. Го проценува економското влијание на прекините на интернет и мобилните податоци или ограничувањата на апликациите користејќи индикатори од Светската банка, ITU, Евростат и пописот на САД.

Огромни загуби за САД, Кина и Велика Британија

Соединетите Американски Држави, една од најповрзаните земји во однос на користењето интернет, би се соочиле со огромна загуба од околу 11 милијарди долари за еден ден без пристап до интернет. Прекинот би довел до застој во многу економски активности во САД. И потрошувачката и бизнисот би биле сериозно нарушени.

Се проценува дека Кина ќе загуби речиси 10 милијарди долари, иако оваа бројка може да ја потцени вистинската цена. Со големото потпирање на Кина од производство и извоз на стоки на глобално ниво, прекинот на интернетот значително ќе ја забави прекуграничната трговија. Сепак, кинеската цензура на интернет и економските ограничувања го отежнуваат прецизното проценување на нејзините потенцијални загуби, пишува BIZLife.

Обединетото Кралство, со своите силни сектори за е-трговија и финансиски услуги, ќе изгуби околу 3 милијарди долари. Онлајн купувањето им дава моќ на многу трговци во Обединетото Кралство, додека нејзината значајна банкарска индустрија се потпира на интернет конекција за да работи ефикасно. Економската штета за ОК би била значителна.

Штета во Јапонија и во Германија

Се предвидува Јапонија да претрпи штети од околу 2,7 милијарди долари, со оглед на виталната улога што напредните телекомуникациски и интернет технологијата ја играат во нејзината економија. Сè, од паметни телефони до роботика, јапонската иновативна интернет технологија и услуги ќе запре.

Водечката светска производствена индустрија во Германија го формира столбот на нејзината економија, а Industry 4.0 ја поттикнува автоматизацијата и ефикасноста. Губењето на интернетот сериозно би го попречило германското производство и деловните операции, потенцијално чини 1,5 милијарди долари врз основа на нејзиниот удел во БДП и високото ниво на зависност од интернет во нејзините индустриски сектори.

Најмали загуби

Островите во океаните како Тувалу, Кирибати, Маршалските Острови, Науру и Микронезија би имале најмалку да загубат доколку интернетот се прекине на еден ден. Овие земји не би изгубиле повеќе од 50 илјади долари.

Честопати не ја цениме улогата што ја игра интернетот сега. Прекинот ќе ја запре активноста и ќе нагласи колку нашите економски функции зависат од стабилен пристап до мрежата.

Пристапот до интернет треба да биде основно човеково право и не треба да биде ограничен од владите или давателите на услуги.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Интернет

Веб-прелистувачот Samsung Internet достапен за Windows

Read more

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Read more

Заштитете го вашиот профил на Gmail да не останете без него по 1 декември

Read more

Во Кина е пуштена во употреба најбрзата интернет-конекција во светот

Read more
 

Гик

WhatsApp додаде опција за таен код за криење разговори

Читај повеќе

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

Читај повеќе

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Читај повеќе
  • filter

Virgin Atlantic направи историски лет меѓу Лондон и Њујорк користејќи одржливо авионско гориво

Читај повеќе

Со нас се од самиот почеток: Вошките и нивната улога во проучувањето на миграциите на луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кина: Најдовме геометриски форми под површината на Марс

Читај повеќе
  • filter

Европски божикни базари со најдолга и најинтересна традиција

Читај повеќе

Новооткриени сидра на брегот на Сицилија даваат нов увид во архајскиот период

Читај повеќе

Увери се во револуционерна елеганција во производството на Vivax 4K QLED Android TV

Читај повеќе