Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Урината може да открие многу за нашето целокупно здравје.

На пример, урината која е темножолта покажува дека не пиеме доволно вода, додека чистата урина може да биде знак за прекумерна хидратација. Покрај бојата, важна е и текстурата на урината.

Урината која изгледа мрсна може да биде знак дека бубрезите не работат правилно. Според нефролозите, мрсна урина може да се појави кога некое лице е сериозно дехидрирано или ако зема премногу одредени витамини растворливи во вода.

Витамините растворливи во вода вклучуваат витамин Ц, тиамин, рибофлавин, ниацин, витамин Б и фолна киселина. Ако земеме додаток кој ги содржи овие витамини во големи количини, тоа може да предизвика урината да изгледа мрсна.

Д-р Чидози Одигве објасни на TikTok дека други можни причини за масна урина се нефротски синдром (нарушување на бубрезите) и хилурија (состојба што се јавува кога лимфната течност истекува во бубрезите).

„Сите овие можни причини имаат заедничко тоа што се знак дека нешто не е во ред со бубрезите и дека треба да посетите лекар. Во случај на нефротски синдром, бубрезите веќе не се во можност да задржат протеини, кои се витални хранливи материи одговорен за многу работи во нашите тела, вклучувајќи го и здравјето на мускулите и коските“, рече тој.

Не го игнорирајте проблемот, може да се искомплицира

Игнорирањето на мрсна урина и неодењето на лекар поради тоа може да има сериозни здравствени последици.

Според д-р Одигве, ако мрсната урина е знак за нефротски синдром и не се лекува, бубрезите полека ќе престанат да функционираат.

„Ова значи дека бубрезите повеќе нема да вршат одредени функции на бубрезите, вклучително и прочистување на крвта, регулирање на количината на телесни течности преку урина, одржување на здравјето на коските, одржување на здравјето на крвта, спречување на анемија и многу други“, истакна тој.

Бубрезите помагаат и во регулирањето на крвниот притисок, па многу луѓе со нефротски синдром и бубрежна болест имаат проблеми со високиот крвен притисок.

„Доколку забележите мрсна урина, посетете лекар. Очекувајте тест на крвта и анализа на урината. Тестовите ќе ја откријат причината за проблемот“, заклучува нефрологот.

Тагови
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Здравје

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Read more

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Read more

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе