Еден сребрен и два бронзени медали за македонските учесници на информатичката Олимпијада

На 34. Интернационална олимпијада по информатика (ИОИ 2022), која од 7 до 15 август се одржува во Јогјакарта, Индонезија, македонскиот тим средношколци го постигнаа историски највисокиот резултат во повеќегодишната традиција на ова натпреварување. Македонскиот тим на овој најпрестижен интернационален натпревар во програмирање, составен од учениците Благојче Павлески, Марко Таневски, Софија Велковска и Тео Китановски, предводени од лидерите, д-р Емил Станков и Мартин Динев од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ), освои еден сребрен и два бронзени медалi, информираат од Здружение на информатичарите на Македонија.

ИОИ 2022, после две години онлајн изданија, се одржува како хибриден настан, а повеќето од 90-те тимови се присутни во Индонезија. На настанот учествуваат вкупно 352 од најдобрите средношколци во областа на компјутерските науки, кои беа избрани преку годишните национални натпревари во програмирање во земјите учеснички.

– Во ваква силна конкуренција, досега најдобриот сребрен медал за Македонија го освои Благојче Павлески, ученик од Прилеп, со штотуку завршено средно образование во ПСУ „Јахја Кемал“ во Скопје. Учениците Марко Танески, исто така од Прилеп, и Тео Китановски од Скопје освоија бронзени медали. Нашиот тим традиционално се избира во целогодишен циклус натпревари кој го организира Здружението на информатичарите на Македонија (ЗИМ), годинава поддржан од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) и општествено одговорните компании Мелон Технологии, Нетцетера и Семос Едукација. Натпреварите се одржуваат преку системот mendo.mk кој е одржуван волонтерски од ЗИМ и е достапен во текот на целта година за сите заинтересирани натпреварувачи, појаснуваат од Здружението на информатичари на Македонија.

Д-р Миле Јованов, претседател на ЗИМ, и долгогодишен член на управниот комитет на Интернационалната олимпијада вели дека резултатот остварен на овој натпревар претставува продолжување на традицијата на успешни претставувања на земјава на интернационалните информатички олимпијади во последниве десетина години и уште една нова потврда за знаењата и вештините од областа на компјутерските науки што ги поседуваат нашите ученици.

– Во текот на вчерашниот ден, гледајќи ги во живо како се менуваат резултатите од натпреварот, кога во одредени моменти Благојче беше и со освоен златен медал, сфатив дека вреди што како Здружение трошиме огромна енергија за организација на домашните натпревари и за подготовка на талентираните учениците за интернационалните натпревари. За жал, заради задоцнета поддршка за патување од страна на институциите, и енормното зголемување на цената на авио билетите, нашиот тим наместо во живо учествуваше на олимпијадата онлајн, од просториите на ФИНКИ и со тоа на нашите врвни ученици им беше ускратена можност да бидат на лице место заедно со учесниците од останатите земји. Благојче, бидејќи е пласиран високо на ранг листата меѓу најдобрите учесници од светот, ќе добие покана за да учествува на камп во Сингапур во тек на септември, вели Јованов.

Врвните резултати не доаѓаат случајно, нагласува Јованов, туку со долгогодишна работа и со насочено развивање на образованието.

– За жал, со последните измени и нови концепции информатиката се маргинализира, а гласот на Здружението, кое претходно беше двигател на позитивните промени, сега се маргинализира од државните институции. Со ваквиот пристап, расте мојата скепса за идни големи успеси во областа на информатиката во нашата земја, потенцира претседателот на ЗИМ.

Следната, 35-та по ред, Интернационална олимпијада по информатика треба се одржи идната година во Сегедин, Унгарија, а во периодот кој следи ни претстои учество на Балканската олимпијада за јуниори и сениори, и двете во Романија, Европскаа олимпијада за јуниори во Украина - онлајн, како и Европската олимпијада за девојки во Турција.

Тагови
реклама

Титовиот стан на Менхетн се продаде за 50 милиони долари, колку ѝ следува на Македонија?

Read more

Дилета Леота падна среде емисија, видеото стана хит

Read more

Кои се ризиците и предностите на постапката за обрежување на пенисот?

Read more

Како Македонија да ги потроши милионите од продажбата на станот на Тито?

Read more

Култура

„МакеДокс“ сними и објави две видеохроники од втората етапа на Патувачкото кино во Преспа

Read more

На 5 октомври во Крушево концерт „Со љубов за Тоше“

Read more

Во Куманово утре почнуваат 25. Денови на комедија

Read more

Јулијана Младеновска-Тешија со „Куќа“ – добитник на „Антево перо“ за 2022

Read more
 

Вести

Politiko: Кој би можел да го замени Путин и колку тоа би било опасно

Читај повеќе

Во Грција ќе биде отворен првиот Google Cloud Region

Читај повеќе

Хелсиншки комитет за човекови права: Спортскиот терен не е место за омраза

Читај повеќе

Објавена нова фотографија од Балтикот, гас истекува од морето

Читај повеќе

Како Македонија да ги потроши милионите од продажбата на станот на Тито?

Читај повеќе

Нови 105 случаи на COVID-19, нема починати лица

Читај повеќе

И заменичката ѝ откажа љубов на Арсовска

Читај повеќе

Со кучиња-трагачи се бара 22-годишниот кумановец чиј „голф“ падна во Вардар 

Читај повеќе

Приведен 28-годишник од Крива Паланка, лажно се претставувал дека работи во МВР

Читај повеќе