Еден убиен, двајца повредени во пукање на Пластичарска

Еден убиен и двајца ранети во пукањето кое синоќа околу полноќ се случи на булеварот „Никола Карев“, познат како „Пластичарска“, потврди МВР.

Убиениот е 29-годишен скопјанец кој заедно со уште едно лице на 19-годишна возраст, исто така од Скопје, биле хоспитализирани во комплексот клиники „Мајка Тереза“. По укажаната помош 29-годишникот кој бил примен во тешка состојба им подлегнал на повредите.

„На 26.05.2024 околу 23:40 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул. „Никола Карев“ во Скопје имало пукање“, информираат од МВР.

„Во 23:45 часот, од Градската општа болница 'Св. Наум Охридски' било пријавено дека кај нив со повреди од огнено оружје бил донесен Т.А. (24) од Скопје. Во 23:51 часот, од Комплексот клиники 'Мајка Тереза' било пријавено дека кај нив со повреди од огнено оружје биле донесени О.Б. (19) и А.И. (29), двајцата од Скопје, каде што по укажаната помош, во 0:45 часот на 27.05.2024, А.И. починал. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за расчистување на случајот“.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Хроника

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Read more

Петмина осомничени за насилство во дворот на Клинички

Read more

Тешко повредена скопјанка при судир меѓу мотоцикл и електричен тротинет

Read more

Возило падна во провалија длабока 200 метри на Галичица, две лица загинаа

Read more
 

Вести

Реакции на новиот договор меѓу Путин и Ким: НАТО е загрижена, САД молчат

Читај повеќе

ЕУ го договори 14-тиот пакет санкции против Русија

Читај повеќе

Во која ЕУ земја се највисоки трошоците на домаќинствата?

Читај повеќе

Левица: Дали велешкото езеро е пред еколошка катастрофа?

Читај повеќе

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на мафијашки клан

Читај повеќе

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Читај повеќе

Доларот слабее трет ден по ред

Читај повеќе

Европските конзервативци станаа третата најсилна група во ЕУ парламентот

Читај повеќе

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Читај повеќе