Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Единаесет лица загинаа, а 11 други се ранети денеска во големиот руски ракетен напад врз Украина, што се случи еден ден откако Германија и САД се договорија да испратат тенкови во Украина, соопштија украинските власти.

Врховниот командант на украинската армија, генерал Валериј Жалузниј, изјави дека украинската противвоздушна одбрана соборила 47 од 55 руски проектили, а портпаролот на службата за вонредни ситуации Олександр Хорунџиј на јавната телевизија ги кажа бројките на загинатите и повредените.

Според него, во Киев е убиен 55-годишен маж, а властите во Запорожје соопштија дека во руските напади загинале три лица. Жалузниј, пак, рече дека само над Киев биле соборени 20 руски проектили.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како да се ослободите од мравките во домот?

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Викенд хороскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Read more

Свет

Шолц ја предупреди Фон дер Лајен да не соработува со десничарските екстремисти

Read more

Мелони не сака коалиција со десничарите во Парламентот на ЕУ

Read more

Израел ја игнорира наредбата на Хашкиот суд

Read more

25 мај 1892, Титова Југославија го славеше Денот на младоста

Read more
 

Вести

Шолц ја предупреди Фон дер Лајен да не соработува со десничарските екстремисти

Читај повеќе

Мелони не сака коалиција со десничарите во Парламентот на ЕУ

Читај повеќе

Израел ја игнорира наредбата на Хашкиот суд

Читај повеќе
  • filter

25 мај 1892, Титова Југославија го славеше Денот на младоста

Читај повеќе

Poltico: Шест земји во ЕУ во владата имат крајна десница

Читај повеќе

Вучиќ по гласањето за Сребреница: Испадна дека Грција има повеќе кичма од Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Стојанче Ангелов бара пешачки премин или кружен тек кај трговскиот центар Џевахир

Читај повеќе
  • play_arrow

Млади Германци пееја нацистички песни: Германија на Германците - странците надвор

Читај повеќе

Се ближат ЕУ изборите, некаде може да гласаат и 16-годишници

Читај повеќе