Единбург - град преполн историја и инспирација за Хари Потер

Зад секое ќоше се крие различно искуство кое ве мами да ја откриете илјадагодишната историја и традиција на престолнината на земјата чие национално животно е еднорогот. Воедно ако сте ги гледале филмовите од франшизата „Harry Potter“, калдрмите на овој град послужиле како инспирација за некои места од сцените за снимање.

Единбуршки дворец

Многумина го сметат Единбург за еден од најубавите градови во Европа. Сместен на карпести брда и стени од кои се добива поглед кон морето, делува како да се претопил со околниот пејсаж. Почнувајќи од живописните средновековни станбени згради во Стариот град кои се располани долж Кралските милји, до градбите нанижани помеѓу Касл рок и црвеникавите палисади на Солсбери Крег, сѐ до неокласичниот Нов град -  Единбург нуди сцени кои се менуваат зад секој агол.

Шкотските просветители од XVIII век на Единбург му го дале прекарот Северна Атина, бидејќи сметале дека претставува возвишен пример за култура и уметност. Изгледа дека не погрешиле бидејќи поради нивното значење денеска неговиот Стар и Нов град се наоѓаат на листата на светско наследство на УНЕСКО. Главна одлика на Стариот град се калдрмисаните улкици со повеќевековна историја, меѓу кои се издвојува катедралата Свети Еразмо од XII век со своите раскошни витражи и значењето кое го има за шкотското презвитеријанство. Кога ќе се најдете пред неа со сигурност ќе знаете дека се наоѓате на средина од Кралските милји, самиот дел на најважните улици во овој дел од градот. На нејзиниот почеток и крај се наоѓаат Единбуршкиот дворец и палатата Холируд.

Холируд

Од друга страна, Новиот град се одликува со џорџијанскиот план на улици кој бил популарен за време на владеењето на четворицата кралеви на Велика Британија кои го носеле истото име - Џорџ, а кои владееле од 1714 до 1830 година. Главна одлика на овие зданија се тулите и камењата, а боите црвена, кафена и бела. Интересен податок е тоа што во Единбург постојат околу 4.500 згради кои се наоѓаат под заштита на државата како историски споменици, број кои не успева да го надмине ниту Лондон.

Познавачите на приликите во Единбург тврдат дека иако во него постојат бројни ресторани и пабови, секој кој не пробал некое од традиционалните шкотски јадења прави голема грешка.

Во овој град за главен специјалитет се смета пудинг од овчи внатрешни органи (срце, црн дроб и бели дробови) или како што локалните жители го нарекуваат - haggis. Немојте името да ве лаже бидејќи не се работи за сладок десерт, туку повеќе е како месен нарезок, а најпопуларни се белиот, црвениот и црниот пудинг.

И за крај, сите љубители на филмовите за Хари Потер не смеат да пропуштат да ја прошетаат Викторијанската улица, која послужила како инспирација за познатата Дајагон али.

Remote video URL
Викторијанската улица
Карлтон хил
Кралски милји
реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Вести

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Read more

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Read more

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Read more

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Read more
 

Гик

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Читај повеќе

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за нова тура бесплатни игри секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Гејмер направи симулатор за играње од Alfa Romeo

Читај повеќе

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Читај повеќе

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Читај повеќе

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

Што е темна материја, а што темна енергија?

Читај повеќе

Rolls-Royce успешно тестираше авионски мотор на водороден погон

Читај повеќе