Единствениот град во светот во кој живеат само жени

Ноива ду Кордејру е рурално гратче во кое живеат жени. Основано е во 1891 година од страна на Мариа Сењорина џи Лима, која била протерана од своето село поради прељуба.

Се наоѓа во општината Белу Вале, 100 километри оддалечено од Бело Хоризонте, во централниот дел на сојузната држава Минас Жерајс. Неговото име Ноива ду Кордејру (Noiva do Cordeiro) во превод значи Невестата на јагнето.

Овој мало бразилско гратче е создадено од жена за жени, има свои правила и свој систем на уредување на работата и животот. Денес во него живеат само 600 луѓе, главно жени и едвај по некој припадник на посилниот пол.

Жените го уредуваат животот онака како што сакаат и се чувствуваат удобно во нивното женско царство. Веруваат дека успеале да организираат многу подобар живот од мажите.

Некои од жителките имаат сопрузи и деца, меѓутоа, мажите можат да ги посетат своите жени во Ноива ду Кордејру само за време на викендите, исто како и синовите кои наполниле 18 години.

Ова необично место има свои страници на социјалните мрежи (пр. Facebook, YouTube) каде од време на време се појавуваат реклами за мажи. Инаку, девојките едноставно не можат да создадат нормално семејство. Сите припадници на посилниот пол со кои комуницираат се нивни роднини.

Очекувано, ги интересираат само ергени кои се подготвени да ги прифатат нивните женски правила и да се прилагодат на новиот начин на живот.

Изненадувачки, многу мажи се одзиваат на поканата да го посетат единствениот град во светот каде што има место само за жени.

Remote video URL
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Живот

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Read more

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Read more

Какво кафе пиете открива многу за вашиот карактер

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе