Edison „краде“ од Tesla: Дали Кинезите го копираа Cybertruck?

Веќе сме навикнати на кинески копии на западни брендови на автомобили.

Неодамна се појави уште еден пример на копирање, а интересно е по тоа што некои насоки за дизајн беа позајмени од футуристичкиот пикап на Tesla.

Кинескиот производител на електрични автомобили EdisonFuture го претстави својот иден електричен соларен камионет EF1-T. Станува збор за прилично интересно дизајнирано модерно возило, кое покрај електричниот погон се издвојува и со соларен покрив што се собира.

Кога е целосно издолжен, сончевиот колектор го покрива товарниот простор и му дава на возилото елегантна и аеродинамична линија. Сепак, мал „проблем“ е фактот дека во таа форма, EF1-T е доста сличен на Cybertruck на Tesla.

Навистина, ова е малку поконвенционална каросерија, без остри рабови и монолитна конструкција од не'рѓосувачки челик отпорен на куршуми, како што е камионетот на Tesla - но сепак, многумина сепак потсетува на најавениот Cybertruck.

EdisonFuture вели дека соларните панели ќе можат да придонесат за автономија на возење од околу 40-55 километри за време на целодневна изложеност на сонце, а вкупниот проценет радиус на движење е нешто повеќе од 700 километри.

Од 0 до 100 км/ч, EF1-T во најмоќната верзија би требало да пристигне за помалку од 4 секунди, додека вкупната носивост ќе биде до 5 тони.

Remote video URL

Како и Cybertruck, и овој пикап ќе се нуди во три варијанти - со еден, два или три електрични мотори.

Цените уште не се објавени, а производителот најавува дека првите купувачи ќе ги добијат своите возила во 2025 година. Се очекува Cybertruck да се појави на пазарот кон крајот на следната година по почетна цена од 40.000 долари.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Концепти

Погледнете го тестирањето на прототип на летечки автомобил

Read more

Еколошка убавица: Јахта покриена со соларни панели е новиот луксуз

Read more

Edison „краде“ од Tesla: Дали Кинезите го копираа Cybertruck?

Read more

Lada – Porsche: Руско-германски проект кој никогаш не заживеа

Read more
 

Автомобили

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Читај повеќе
  • play_arrow

Aston Martin го најави „најмоќниот луксузен SUV во светот“

Читај повеќе

Како Италијанците го спасија Volkswagen пред 60 години?

Читај повеќе

Велосипеди пред автомобили? Германците се навикнуваат на новиот сообраќаен знак

Читај повеќе
  • play_arrow

Off-road дуел на теренци: Niva vs Jimny vs Duster

Читај повеќе

Дали би купиле „виетнамско BMW“ со 10 години гаранција?

Читај повеќе

Ново одложување - ништо од Tesla Cybertruck и годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го тестирањето на прототип на летечки автомобил

Читај повеќе

Хакер тврди дека има „целосна контрола“ над повеќе од 25 Tesla автомобили

Читај повеќе