Една четвртина од светското население е во некаква форма на карантин

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 488.055 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 22.049, а оздравеле 117.603 лица.

Здравствени системи на неколку земји се на раб на колапс додека пандемијата со Covid-19 продолжува да се забрзува. Како мерка на претпазливост и заштита повеќе од 1,8 милијарди луѓе ширум светот се во некаква форма на карантин, најчесто домашна изолација.

Пандемијата се „забрзува“, но нејзиниот тек може да се измени, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), повикувајќи ги државите да „напаѓаат“ со тестирање на сите случаи и со карантин за сите оние кои биле во близок контакт со нив .

 

реклама

Свет

Евростат/ОЕЦД: Британците масовно се населуваат во ЕУ поради Брегзит

Read more

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради COVID-19

Read more

Експлозија во Северна Кореја, можно е да има 15 жртви

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Нови видеа

play_arrow

Индиска кујна: Научете неколку рецепти

Read more
play_arrow

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more
play_arrow

Анти-корона меур - бизарен дизајн на заштитен шлем

Read more
play_arrow

Предлог за 10-минутно утринско вежбање

Read more
play_arrow

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more
play_arrow

Едноставни вежби за нозе за почетници

Read more
play_arrow

Три рецепти за пилешко со пармезан

Read more
play_arrow

Со инвалидска количка направил застој во тунел

Read more
play_arrow

10 изненадувања во оваа сезона на Премиер лигата

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за „E.T. the Extra-Terrestrial“

Read more
play_arrow

Шест совети како да станете неодоливо шармантни

Read more
play_arrow

Зошто мојата мачка спие крај моите стапала?

Read more