Една е мајка, ама една беше и колекцијата

Иако родителите, особено оние од постарата генерација, често не разбираат која е „залуденоста“ по видеоигрите, ако имате некоја така повредна, треба да им го ставите тоа до знаење.

На пример, ако имате игра што вреди многу и по која колекционерите лудуваат, треба да ја чувате на безбедно место.

Колекционер од Њујорк ја научи оваа лекција на потешкиот начин. Својата вредна колекција ретро видеоигри и конзоли ја чувал во куќата на неговите родители, а дури неодамна открил дека мајка му фрлила добар дел од таа колекција во ѓубре.

Веројатно не била свесна за што станува збор и едноставно сакала да ја исчисти куќата, па затоа фрлила дел од колекцијата вредна над 500.000 американски долари.

Колекционерот изјави дека останал без еден куп видеоигри за PS1 и постари, а повеќето од нив никогаш не биле отпакувани. Конзоли како  Famicom, Ataris, Coleco, MegaDrive завршија во контејнер, а колекционерот откри дека отишла и неговата колекција стрипови.

Сума од 500.000 долари за стари видеоигри можеби ви звучи лудо, но и тоа е малку кога ќе земете предвид дека некои од тие видеоигри со тек на време и вределе и многу повеќе.

Наравоучение: ако во куќата на вашите родители чувате колекционерска видеоигра или ретро конзола во совршена состојба, подобро веднаш јавете им се за да не ви се случи ова.

Тагови
реклама

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Read more

Чек дис аут

Пештера Убавица: Заспаната убавица во средиштето на планината Буковиќ се разбуди

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Како изгледа денес пазарот во Вухан од каде почна короната?

Read more
 

Магазин

  • filter

Пештера Убавица: Заспаната убавица во средиштето на планината Буковиќ се разбуди

Читај повеќе

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Читај повеќе

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Почина легендарниот водител Лари Кинг

Читај повеќе

Вкусен колач од само 4 состојки

Читај повеќе

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Читај повеќе

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Читај повеќе

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Читај повеќе