Една е мајка, ама една беше и колекцијата

Иако родителите, особено оние од постарата генерација, често не разбираат која е „залуденоста“ по видеоигрите, ако имате некоја така повредна, треба да им го ставите тоа до знаење.

На пример, ако имате игра што вреди многу и по која колекционерите лудуваат, треба да ја чувате на безбедно место.

Колекционер од Њујорк ја научи оваа лекција на потешкиот начин. Својата вредна колекција ретро видеоигри и конзоли ја чувал во куќата на неговите родители, а дури неодамна открил дека мајка му фрлила добар дел од таа колекција во ѓубре.

Веројатно не била свесна за што станува збор и едноставно сакала да ја исчисти куќата, па затоа фрлила дел од колекцијата вредна над 500.000 американски долари.

Колекционерот изјави дека останал без еден куп видеоигри за PS1 и постари, а повеќето од нив никогаш не биле отпакувани. Конзоли како  Famicom, Ataris, Coleco, MegaDrive завршија во контејнер, а колекционерот откри дека отишла и неговата колекција стрипови.

Сума од 500.000 долари за стари видеоигри можеби ви звучи лудо, но и тоа е малку кога ќе земете предвид дека некои од тие видеоигри со тек на време и вределе и многу повеќе.

Наравоучение: ако во куќата на вашите родители чувате колекционерска видеоигра или ретро конзола во совршена состојба, подобро веднаш јавете им се за да не ви се случи ова.

Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Чек дис аут

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Што се случува ако ги изгуглате ликовите од „Friends“?

Read more

Лажни ковид-пасоши се продаваат преку интернет по поволни цени

Read more
 

Магазин

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе

Пет хороскопски знаци кои најтешко се заљубуваат

Читај повеќе

Каква е кашлицата поврзана со COVID-19 и кога треба да посетите лекар?

Читај повеќе