Една година од катастрофалниот земјотрес во Албанија

На денешен ден, пред една година, Албанија ја потресе најсилниот земјотрес во последните неколку децении.

Беше 3:56 часот, кога силен земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала, кој траеше околу 50 секунди, ги погоди Драч и Тирана, одземајќи ги животите на 51 лице, а повредени беа повеќе од илјада.

Последиците од овој катастрофален земјотрес беа уште поголеми, бидејќи беа погодени 202.000 лица, чии домови беа уништени. Проценетата материјалната штета беше над 1,2 милијарди евра.

Срамнети со земја беа стамбени гради, куќи, хотели, училишта и други објекти.

Првите часови беа хаотични, бидејќи многу луѓе под урнатините се бореа меѓу животот и смртта, додека други, исто така, мораа да се справат со паниката предизвикана од последователните потреси.

Солидарноста не изостана и почна да пристигнува од соседните земји, потоа од Италија, Грција, Турција, Франција и многу други земји од каде беа многу екипи за пребарување и спасување кои со денови трагаа под урнатините по телата на жртвите.

По една година, раните сè уште се лекуваат. Драч и Тирана беа двете од најголемите општини кои имаа сериозни последици, но не помалку штета имаше и во општините Шијак, Круја, Камза, Каваја, Курбин, Лежа, Рогожина.

Сеќавањата од 26 ноември минатата година се во сите луѓе кои денес по една година се сеќаваат дека животот и смртта ги делат само неколку секунди.

Денеска, година по катастрофата, премиерот Еди Рама упати порака до албанските граѓани.

-Незаборавно сеќавање на жртвите од трагедијата од пред една година.Тоа беа најтешките денови и ноќи во мојот живот. Најлошото е зад нас, а најдоброто е пред нас како едно семејство. Пополека семејствата се враќаат во новоизградените домови. Сè ќе надминеме заедно, вели Рама.

Тој додава дека се покажало колку многу пријатели има Албанија уште во првите мигови, но и подоцна кога на меѓународната донаторска конфренција во февруари во Брисел беа собрани повеќе од милијарда евра. 

Тагови
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Регион

Пристигнаа милион кинески вакцини во Србија, новинарите со приоритет во вакцинацијата

Read more

СИРИЗА: Мицотакис го финализираше вртењето за 180 степени за Договорот од Преспа

Read more

Во Србија досега вакцинирани над 19.000 лица

Read more

Повторно земјотрес во Хрватска

Read more
 

Вести

Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со COVID-19

Читај повеќе

Навални полета за Москва

Читај повеќе

Нови 190 случаи на COVID-19, шестмина починати и 2.009 оздравени пациенти

Читај повеќе

Третата руска вакцина против корона ќе биде достапна од март

Читај повеќе

Малолетник се обидел да силува 27-годишна девојка во струшко

Читај повеќе
  • play_arrow

Петмина руски морнари спасени од потонат брод кај Турција, двајца се удавиле

Читај повеќе

Уапсена мајка за запуштање и малтретирање на малолетна ќерка

Читај повеќе

Приведени 13 лица на две домашни забави во Скопје

Читај повеќе

Почна судењето на најмоќната италијанска мафија

Читај повеќе