Една од легендите на Барселона заминува по 15 години

Серхио Бускетс ја напушта Барселона на крајот од сезоната. Тогаш ќе му истече актуелниот договор и тој воопшто нема да преговара за нов договор со клубот, тврди каталонски Sport.

„На крајот на сезоната капитенот на Барселона ќе ја прифати понудата на Интер од Мајами и ќе заигра во МЛС. На 34 години е подготвен за нова авантура преку барата. Постои можност тренерот Чави да се обиде да го убеди својот пријател и капитен на тимот да остане уште една сезона, но ќе биде многу тешко да се промени неговата одлука“, пишува Sport.

Бускетс дебитираше за Барселона во 2008 година. Со каталонскиот клуб освои 30 трофеи и е трет најтрофеен фудбалер по Лионел Меси (35 трофеи) и Андрес Иниеста (32 трофеи). За Барселона одигра 684 натпревари и постигна 18 гола со 43 асистенции.

Remote video URL
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Голем љубовен хороскоп за октомври 2023

Read more

Фудбал

Кои се топ 10 највредни млади фудбалери до 21 година?

Read more

Турција ја повлече кандидатурата - ЕУРО 2028 ќе се игра на Британските Острови

Read more

Милевски објасни зошто ги изоставил Несторовски и Дориан, а го викнал Чурлинов

Read more

Муцунски: Вардар и Комити добиваат нов спортски терен во Аеродром, поддршката за клубот продолжува и во иднина

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џими Батлер смени имиџ, навивачите на Мајами воодушевени од емо фризурата

Читај повеќе

Кои се топ 10 највредни млади фудбалери до 21 година?

Читај повеќе

Турција ја повлече кандидатурата - ЕУРО 2028 ќе се игра на Британските Острови

Читај повеќе

Милевски објасни зошто ги изоставил Несторовски и Дориан, а го викнал Чурлинов

Читај повеќе

Муцунски: Вардар и Комити добиваат нов спортски терен во Аеродром, поддршката за клубот продолжува и во иднина

Читај повеќе

Милевски повика 25 играчи за одлучувачкиот натпревар против Украина

Читај повеќе

Ван Хал по 19 години се врати во Ајакс

Читај повеќе

Скандал во Динамо: Во авионот прошверцувалe хулиган од Атина

Читај повеќе
  • play_arrow

Тен Хаг незапирливо го води Јунајтед во амбис: Сруши негативен рекорд кој стоеше од 1986

Читај повеќе