Едно во 80.000: Објавена снимка со бебе што се роди во водена обвивка

Жените кои се породиле и секој кој присуствувал на породување знае колку е магично доаѓањето на сосема нов живот во светот.

Секое породување е уникатно, а секое родено бебе е индивидуа со неопислив потенцијал.

Некои породувања се особено интересни. Во огромното мнозинство на породувања, во одреден момент пука заштитната амнионска кеса или водена обвивка која го држи бебето и плодовата вода.

Како и да е, раѓањето на бебе додека уште е во недопрена водена обвивка, познато како en caul пораѓање, се случува само во приближно еден од 80.000 случаи. Почесто е кај породувањата со царски рез отколку кај вагиналните породувања.

Во некои култури ова се смета за знак на среќа за бебето и родителите. Од научна гледна точка, ваквите раѓања можат поблиску да дадат увид на тоа каков е животот на бебето во утробата.

Поради реткоста на вакви раѓања (и разбирливата желба за приватност на пациентите), јавноста често не може да види како тоа изгледа. Сепак, вирално видео кое прикажува новороденче во водена обвивка нуди увид во тоа како изгледа ова мало чудо.

Видеото го сподели д-р Игнасио Перез Томасоне, гинеколог од Аргентина, на својот Instagram профил. Д-р Томасон споделува видеа од породувања на својот instagram, но ова породување привлече големо внимание.

Remote video URL
Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Чек дис аут

Зошто авионите не слетуваат на трева?

Read more

Топ 10 снимки каде наводно вонземјани се фатени на камера

Read more

Зошто најдобрите идеи ни текнуваат додека се тушираме?

Read more

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе