Едноставен рецепт со лимон го бие глас дека најдобро топи килограми

Ф.З.
/ 13.09.2022 / 11:45

Лимонот е евтино, лесно достапно овошје, популарно поради своите килунарски и лекотиви својства. Богат е како извор на витамин Ц, витамин Б, рибофлавин, како и минерали како калциум, фосфор, магнезиум, но и протеини и јагленихидрати.

Секојдневното консумирање лимон нуди бројни здравствени бладогети, а овој рецепт секако вреди да се проба ако со помош на лимонот сакате да го изгубите вишокот килограми од пределот на стомакот.

Потребни состојки:

  • 125 гр рен
  • 3 лимони
  • јаболков оцет
  • мед

Ставете го ренот во блендер и добро миксирајте. Додадете ги лимоните, но нелупени, и миксирајте додека смесата не стане компактна. Додајте лажица јаболков оцет и три лажици мед, па сето тоа повторно убаво измешајте го.

Земајте по една лажица двапати на ден за период од три недели. Резултатите полека ќе стануваат видливи.

Една од главните здравствени придобивки од пиењето лимонска вода е тоа што го отвора патот за брзо губење тежина, а со тоа делува како средство за слабеење.

Генерално, ако додадете сок од лимон во чаша со млака вода после секој оброк, со текот на времето ќе ги намалите дигестивните проблеми.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Фит

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Read more

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Истражување покажа колку време е потребно за да се забележат резултати од вежбањето

Read more

Спанаќот е тајната на брзото и ефикасно слабеење

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе