Eдноставни правила за совршени јајца на око

Јајцата се богати со масни киселини и микроелементи како витамин Б и селен, кои го зајакнуваат имунитетот.

Готвачката Јасмин Ал Саваф вели дека многу луѓе грешат при подготовката на пржени јајца или јајца „на око“, па затоа за Eat This, Not That сподели неколку совети со кои ова едноставно и често подготвувано јадење треба секој пат да излегува совршено.

Прво, вели таа, важно е јајцата секогаш да се пржат во тавче со дно од нелеплив материјал.

„На таква тава треба да го стопите путерот пред да ги испржите јајцата, што ќе им даде одличен вкус“, вели таа и додава дека така јајцето нема да се залепи ниту при пржењето.

Ал Саваф исто така забележува дека јајцата не треба да се кршат над тавата, туку секогаш во сад, за да не се скрши жолчката.

„И секако, јајцата треба да бидат свежи“, додаде таа, бидејќи кај јајцата кои стојат долго време се разредуваат белката и жолчката.

„Совршената температура за пржење јајца е помеѓу 123°C и 137°C“, советува таа, објаснувајќи дека на повисоки температури јајцата може да станат кафеави и да надујат меурчиња пред добро да се зготват внатре.

Идеално испржените јајца, вели таа, треба да бидат сјајни и да имаат целосно зацврстена белка, да немаат меурчиња или кафеави делови, а жолчката треба да се обработи термички по желба.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Рецепти

Рецепт за печени тестенини со петминутна подготовка

Read more

Како марулата да остане свежа и до две недели?

Read more

За добар почеток на денот: Смути од спанаќ и јаболка

Read more

Идеја за ручек: Макарони со тиквички и пире

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе