Едноставни трикови како да ги исчистите седиштата во автомобилот

Седиштата во автомобилите се прават од многу цврсти ткаенини, но тие се чувствителни на мрсна храна или чоколадо и дамките остануваат. Како да ги отстраните?

Освен скапите средства кои може да ги купите во продавниците, дамките може да ги отстраните и со средства кои ги имате дома.

Дамките лесно ќе ги отстраните со пена за бричење, вода во која ќе додајте малку оцет, или ако не го сакате тој мирис може да додадете малку лимон.

Нанесете пена за бричење на делот на седиштето коешто е извалкано, почекајте 1 минута и потоа пребришете ја целата површина за сува крпа.

Ако користите оцет, додајте го во сад со топла вода. Може да додадете и малку течен детерген за миење садови. Нанесете на валканиот дел на седиштето, па неколку минути подоцна поминете со крпа која ќе ја намокрите со малку чиста вода, а потоа неколку минути подоцна пребришете со сува крпа. Исто важи и за сокот со лимон кој може да го употребите наместо оцет.

Ако и ова не ви помогне, мора да купите средство коешто е наменето за дамки.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Серијата „You“ ја престигна „Squid Game“ и моментално е најгледана на Netflix

Read more

Автомобили

Lamborghini Huracan Turbo или Kawasaki H2R - кој е побрз?

Read more

Погледнете како изгледа батеријата на електричниот Hyundai Ioniq 5

Read more

Сцени од снимањето на новиот Џејмс Бонд: Во главната улога најбрзиот Land Rover

Read more

Едноставни трикови како да ги исчистите седиштата во автомобилот

Read more
 

Ново

  • play_arrow

ДИК: Градоначалници добија 34 општини, првиот круг ќе се повтори во две општини

Читај повеќе
  • play_arrow

Прес-конференција на Државната изборна комисија (во живо)

Читај повеќе

Заев: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме

Читај повеќе

МЗТ Скопје поуспешен на гостувањето кај Еуро Никел

Читај повеќе

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе