Едноставно решение за оние коишто имаат недостаток на витамин Д

Деновите стануваат сè пократки, а Сонцето го нема никаде, па ако чувствувате умор, слабост и малаксаност тоа е затоа што ви недостасува витамин Д.

Овој витамин ни недостасува преку зима, а недостатокот може да доведе до лошо расположение, како и низа други здравствени проблеми.

Сè што е потребно за да ја зголемите количината на витамин Д во телото е да направите мали измени во вашето мени.

Витаминот Д е важен за апсорбирање на калциум, развој на коски и здрав имунолошки систем. Иако нашето тело не го произведува на природен начин, ултравиолетовите зраци поттикнуваат производство на овој значаен витамин.

Што треба да јадете?

Во вашата исхрана треба да вклучите лосос и печурки, а исто така и млеко, тофу, јогурт и житарки.

Редовно јадете мрсна риба, кајгана или кој било друг вид јадења со јајца и јогурт збогатен со витамин Д.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Здравје

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Вакцините против коронавирус не влијаат на плодноста

Read more

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе