Едноставно решение за сигурноста на делфините и ајкулите

Научници од Универзитетот Newcastle во Австралија, установиле дека прицвстувањето на магнет на мрежите за риболов може успешно да ги држи ајкулите подалеку. На тој начин не може да бидат уловени случајно.

Истражувањето покажа дека магнетите го намалуваат ризикот од фаќање ајкули за 30%, а вооедно го зголемува процентот на уловени риби.

Ајкулите имаат пори околу носот кои им овозможуваат да го лоцираат пленот, а тие се особено чувствителни на магнети и електрицитет.

Секоја година околу 300 000 мали китови и делфини умираат затоа што се заглавуваат во рибарските мрежи. Евтините магнети се едноставно решение за овој проблем.

реклама

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Македонски државјанин тешко повреден во сообраќајка во Албанија

Read more

Живот

Арнолд Шварценегер стана дедо

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Лилјана, Христијан и Емри се пациентите кои добија нов бубрег

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Магазин

  • play_arrow

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Читај повеќе

Колку калории се трошат за време на сексот?

Читај повеќе

Арнолд Шварценегер стана дедо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Читај повеќе

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе