Ефектите од коронавирусот: Луѓе од 45 години се во форма на 80-годишници

Еден од најдобрите израелски медицински центри објави загрижувачка студија за долгорочните ефекти од инфекција со коронавирусот. Студијата откри дека пациенти од 45 години на физичките тестови покажале како да имаат 80 години.

Околу 30 луѓе на просечна возраст од 45 години учествувале во истражување спроведено од Медицинскиот центар Баилинсон. Три месеци откако официјално биле излечени, од поранешните пациенти било побарано да изведат низа едноставни физички тестови во кои се покажале во прилично лоша кондиција.

Една од задачите била пешачење од шест минути и за тоа време минале околу 450 метри, додека просекот за нивната возрасна група е околу 700 метри. Ништо подобри не биле ни во другите вежби.

Истражувачите велат дека резултатите се слични на нивоата за кондиција кај луѓе на возраст од 80 години.

Иако студијата опфаќа мал број луѓе, резултатите потсетуваат на студија спроведена во Кина. Тоа истражување е објавено во Lanset во јануари, а е основано на податоци за повеќе од 1.700 луѓе во Вухан, на просечна возраст од 57 луѓе.

Кинеските испитаници биле подложени на физички тестирања во текот на половина година по закрепнување од коронавирусот, а кај 63 проценти е утврдено дека покажуваат умор или слабост во мускулите.

Кога станува збор за тестот од шест минути печашење, до 29 проценти од учесниците не успеале да ја достигнат ни долната граница на нормален опсег за својата старосна група.

Останатите компликации на кои испитаниците наишле вклучуваат проблеми со спиење, анксиозност и депресија, пишува RT.

Тагови
реклама

Здравје

Зошто треба почесто да јадете лук?

Read more

Природни начини како да го контролирате високиот крвен притисок

Read more

Пет причини зошто треба да возите велосипед

Read more

Храна богата со калциум

Read more
 

Магазин

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот рецепт за посни крофни

Читај повеќе

Како да препознаете лажно извинување?

Читај повеќе

Брз и вкусен појадок: Банички со спанаќ

Читај повеќе

Зошто ни се спие кога врне?

Читај повеќе

Осуденик на смрт бара стрелачки вод наместо инјекција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да ја намалите болката по вежбањето

Читај повеќе

Идеја за десерт: Посна торта со јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Што доколку Сонцето би го замениле со друга ѕвезда?

Читај повеќе