Египет: 22 исламистички борци осудени на бесење

Египетски суд денеска осуди 22 исламистички борци на смрт со бесење поради 54 напади, вклучително и обид за атентат врз поранешен министер за внатрешни работи, изјави судски извор за France-Presse.

Мажите се прогласени за виновни за извршување на 54 терористички операции во Египет, вклучувајќи го и убиството на висок полицаец и обидот за атентат врз поранешниот министер за внатрешни работи Мохамед Ибрахим.

Егзекуциите на цивилите во Египет се вршат со бесење. Меѓу осудените на смрт е и поранешен полицаец, а казните не можат да се обжалат.

Дваесет и двајца осуденици беа прогласени за виновни дека биле членови на групата Ансар Беит ал-Макдис, која се заколна на верност на терористичката група ИСИС во 2014 година.

Касациониот суд, највисокиот апелационен суд во Египет, исто така, ги потврди казните на 118 други во истиот случај, кои се движат од неколку години до доживотен затвор.

Египет, најнаселената арапска земја, се наоѓа на трето место по број на егзекуции во светот, по Кина и Иран, според Амнести интернешенел. Во 2020 година, египетските власти егзекутираа најмалку 107 лица.

Тагови
реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Свет

The Washington Post: Русија подготвува офанзива врз Украина со околу 175.000 војници

Read more

Силна ерупција на вулканот Семеру

Read more

Израелски шпионски софтвер бил користен за хакирање на телефони на американски функционери

Read more

СЗО: Омикрон е регистриран во 38 земји, засега нема смртни случаи

Read more
 

Вести

The Washington Post: Русија подготвува офанзива врз Украина со околу 175.000 војници

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 355 новозаразени и 9 починати

Читај повеќе

Силна ерупција на вулканот Семеру

Читај повеќе
  • play_arrow

Утре волонтерска акција за чистење во Кисела Вода

Читај повеќе

Петков: Бугарија треба да го преиспита пристапот кон Северна Македонија на конструктивен начин

Читај повеќе

Владата го утврди дополнетиот Предлог-буџет за 2022 година, се враќа на усвојување во Собранието

Читај повеќе

Цените на основните прехранбени производи се замрзнуваат до крајот на јануари

Читај повеќе

Израелски шпионски софтвер бил користен за хакирање на телефони на американски функционери

Читај повеќе

Фестивал на италијанска храна на плоштад „Македонија“

Читај повеќе