Египет го кани Маск лично да се увери како се градени пирамидите

По контроверзниот твит во кој Елон Маск тврдеше дека египетските пирамиди ги изградиле вонземјани, доби покани да ја посети земјата и лично да се увери што пишува во самите пирамиди за нивната изградба.

Египетскиот археолот Захи Хауас во напис за Egypt Today му одговори на Маск за неговото контроверзно тврдење.

„Тој страда од тотална халуцнација. Во гробниците во самите пирамиди јасно е напишано како се тие изградени. Пишува дека градителите биле Египќани и не биле робови. Нека дојде и нека види. Она што Маск сакаше да го каже е дека античните Африканци не биле способни и дека работеле оковани во синџири за некоја интергалактичка раса“, изјави Хауас.

Сопственикот на Tesla и на SpaceX продлжи да ја развива дискусијата на Twitter со тоа што објави напис од BBC објавен во 2011 година додавајќи: „Овој текст на BBC дава разумно објаснување за тоа како биле изградени“.

URL

Теоријата дека вонземјани ги изградиле пирамидите во Египет не е воопшто нова. Популарната серија „Ancient Aliens“, која веќе стигна до својата 15-та сезона, одамна тврди дека има непобитни докази дека во градењето на Кеопсовата пирамида е вклучена вонземна технологија и дека вистинската намена на пирамидата не е гробница.

Remote video URL

Кеопсовата пирамида е најголемата пирамида и во нејзините одаи нема никакви натписи кои ја објаснуваат нејзината изградба. Натписите за кои говори Хауас се наоѓаат во помалите пирамиди, за кои е неспорно дека ги изградиле античките Египќани.

реклама

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Чек дис аут

Во Мексико пронајдени коски на 200 мамути стари 15.000 години

Read more

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Нема раце, а растура во билјард

Read more

По 38 години, милијардерот го оствари својот сон: Го подели богатството и дојде на нула

Read more

Магазин

Кина почна со имунизација против COVID-19, иако вакцината уште се испитува

Читај повеќе

Неверојатни факти за животот во Шведска

Читај повеќе

Што ако некој кивне или се искашла покрај вас, а вие немате маска?

Читај повеќе

Секс секој ден, дали е тоа нормално?

Читај повеќе
  • filter

Во Мексико пронајдени коски на 200 мамути стари 15.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

Хоакин Феникс и Руни Мара станаа родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најбогатите славни личности во изминатата деценија?

Читај повеќе

Среќни во љубовта: Ѕвездите им се наклонети токму на овие хороскопски знаци

Читај повеќе