ЕК го одобри лекот ремдесивир за COVID-19

МИА/КАЈГАНА
/ 03.07.2020 / 13:56

Европската комисија денеска соопшти дека го одобри користењето на лекот ремдесивир во третманот на тешки случаи на COVID-19 во ЕУ, јави ДПА.

Ремдесивир е првиот лек што доби дозвола за употреба во ЕУ. Овој лек е произведен од американската биотехничка компанија Gilead, првично бил развиен за третман на заболени со ебола, но имал мал ефект.

Во клиничките истражувања спроведени во Велика Британија и неколку други земји, беше докажано дека „ремдесивир“ го намалува времето на хоспитализација кај тешко болните пациенти со COVID-19.

„Ремдесивир“ спаѓа во групата лекови познати како „нуклеотидни аналози“, кои се користат за лекување рак, вируси и разни инфекции.

Лекот го произведува американската фармацевтска компанија Gilead Sciences. Според првичните истражувања, го намалува времето на хоспитализација во случај на инфекција со новиот коронавирус за 31 процент во однос на плацебо групата.

реклама

Свет

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Read more

Џонсон бара зачувување на „силата и магијата“ на Обединетото Кралство

Read more

Вести

Активни 3.327 случаи со COVID-19, нема оправдување за тие кои не носат маска

Читај повеќе

Сончево со умерена облачност, температури до 35°C

Читај повеќе

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Читај повеќе

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Читај повеќе

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Читај повеќе

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Читај повеќе

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Читај повеќе