ЕК: Инсистираме на стабилност во испораките на вакцините на AstraZeneca

Европската комесарка за здравство Стела Кирјакидес потврди дека претставници на фармацевтската компанија AstraZeneca најавиле доцнење во испораките на вакцините нарачани од ЕУ за првиот квартал на 2021 година.

По тој повод, Кирјакидес изрази незадоволство и од ЕУ и од земјите членки.

– Инсистираме на прецизен план за испорака врз чија основа земјите-членки можат да ги испланираат своите кампањи за вакцинација, доколку вакцината добие дозвола за употреба, напиша Кирјакидес на Твитер.

Таа додаде дека Европската комисија во контактите со фармацевтската компанија AstraZeneca продолжува да инсистира на предвидливост и стабилноста на испораките на нарачаните вакцини, како и за забрзување на нивната дистрибуција.

Европската агенција за лекови (ЕМА) на почетокот на годината објави дека до крајот на јануари треба да даде проценка за употребата на вакцината на AstraZeneca во ЕУ.

Доколку добие позитивна оценка, AstraZeneca ќе стане третата компанија чии вакцини против COVID-19 ќе бидат лиценцирани за употреба во ЕУ.

До овој момент, потврда од ЕМА имаат вакцините на Pfizer/BioNTech и Moderna.

Минатата недела Pfizer веќе најави доцнење во дистрибуцијата на своите вакцини наменети за ЕУ поради модификација на производствениот процес.

реклама

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Свет

Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Read more

Во Русија почна тестирањето на вакцината Sputnik V Light

Read more

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Read more

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Read more
 

Вести

Кривични за лица кои на граница прикажале фалсификувани ПЦР тестови

Читај повеќе

721 нов случаj на COVID-19 од 3.816 тестирања

Читај повеќе

Протест против градење висококатници во Ѓорче Петров

Читај повеќе

Тетин се обидел да изврши обљуба врз неговите две внуки

Читај повеќе

Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Читај повеќе

Во Русија почна тестирањето на вакцината Sputnik V Light

Читај повеќе

Контрола во угостителски објект во тетовско, приведени сопственикот и 18 странски државјанки

Читај повеќе

Приведени 18 лица во угостителски објект во Стајковци

Читај повеќе

Во Хрватска потврдени два случаи на јужноафриканскиот сој

Читај повеќе