ЕХФ го суспендира Драган Начевски под сомнение за учество во местење натпревари

Европската ракометна федерација (ЕХФ) му изрече суспензија на Драган Начевски, првиот човек на судиите во Европа. Тој е предводник на Натпреварувачката комисија, поранешен истакнат судија, а сега делегат во европски ракометни рамки.

Причина за ова се обвинувањата искажани од данската телевизија TV2 дека Драган Начевски учествувал во дискусија за местење натпревари, за која медумот доставил и аудио и видео-снимка.

Во официјалното соопштение на Европската куќа на ракометот се вели тој во јануари 2020 година имал состанок со неименуван бизнисмен, кого го убедувал дека може да внесе кинески тим во СЕХА лигата. Тој преку трето лице го прашал и дали сака да намести ракометен натпревар.

ЕХФ привремено го суспендира Драган Начевски, со намера овој случај комплетно да биде расчистен, а сите докази и тврдења се дадени на толкување и расветлување кај австриската полиција.

Претходно, данската телевизија TV2 за лажирање на резултати ги обдинуваше и Ѓорѓи Начевски и Славе Николов, но тоа беше демантирано.

Официјалното соопштение на ЕХФ поврзано со Драган Начевски може да го прочитате тука.

Тагови
реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Ракомет

ЕХФ го суспендира Драган Начевски под сомнение за учество во местење натпревари

Read more

Македонија пред 50.000 луѓе ќе го отвори европското во ракомет

Read more

РФМ ја направи полуфиналната куп жрепка

Read more

Ќе биде пеколно во Битола: Билетите за Е. Пелистер - Вардар распродадени за 17 минути

Read more
 

Спорт

Пред Роналдо беше лидер: Ал Наср остана без титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Џака преку социјалните мрежи се збогуваше со фановите на Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе ѝ го раскрвари носот на девојка на трибините

Читај повеќе

Фјури му испрати договор на Џошуа за борба на Вембли во септември

Читај повеќе

Винисиус му го „пукнал филмот“ на Тони Крос

Читај повеќе

Борусија Дортмунд договори засилување од 40 милиони евра

Читај повеќе

Скоти Пипен: Мајкл Џордан беше ужасен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

УЕФА потврди - Бразилката Анита ќе пее на финалето во Истанбул

Читај повеќе